Szukaj

Zdrowa dieta kosztuje 1,5 dolara więcej!

Nowe badania Harwardu oparte na różnicach cenowych między najzdrowszą a najbardziej niezdrową dietą wykazują, że człowiek potrzebuje wydać dziennie około 1,5 dolara więcej (albo 550 dolarów więcej w skali roku), aby utrzymać zdrowy styl odżywiania.

Naukowcy z Harwardzkiej Szkoły Ochrony Zdrowia Publicznego (HSPH), których badania zostały opublikowane w BMJ Open ("Brytyjskim Magazynie Medycznym"), mówią, że ich odkrycie to wyzwanie i możliwości na zredukowanie finansowych barier zdrowego żywienia.

Główny autor, Mayuree Rao, stypendysta Departamentu Epidemiologii, mówi: - Ludzie często mówią, że zdrowe jedzenie jest bardziej drogie i to ogranicza stosowanie lepszych nawyków żywieniowych. Naukowe świadectwo potwierdzające lub zaprzeczające tej tezie nie zostało wcześniej określone i faktyczne różnice w cenie nie zostały scharakteryzowane - do teraz.

Systematyczne badanie dowodzi, że zdrowe diety są droższe

Na potrzeby badań, naukowcy rozeznali się i przejrzeli 27 publikacji wydanych od 2000 do 2011 roku, zawierających ceny jedzenia oraz modele zdrowego i niezdrowego odżywiania w 10 bogatych krajach.

Dla spożycia indywidualnego opracowali ogólną cenę jako różnicę wartości cenowej całego posiłku a wartości na 200 kalorii. Dla zdefiniowanych wcześniej wzorów odżywiania zaś ogólną cenę określili jako różnicę cenową dziennego spożycia 2000 kalorii - rekomendowanego zalecanego dziennego spożycia dla osoby dorosłej w USA.

Odkryli, że najzdrowsze diety, na przykład te bogate w owoce, warzywa, orzechy i ryby, kosztują średnio znacznie więcej od tych niezdrowych, czyli obfitych w produkty przetworzone, mięso i rafinowane ziarno. Średni koszt dodatkowy dziennie był o około 1,5 dolara wyższy. Na rok te wartości wynoszą mniej niż 550 dolarów na osobę.

Wśród grup produktów, mięso i produkty białkowe mają największe różnice w cenie, zdrowszy wybór kosztuje więcej o 0,29 dolara na danie/0,47 dolara więcej na każde 200 kalorii w odniesieniu do mniej zdrowej żywności.

Różnica w cenie (zdrowe odjąć niezdrowe) na posiłek była niewielka, jednak znacząca. Dla zbóż wyniosła 0,03 dolara, dla przekąsek i słodyczy - 0,12, a dla tłuszczy 0,02. Jedynie produkty mleczne wykazały ujemną różnicę cenową, która wyniosła -0,004 dolara.

Różnice w cenie przestają mieć znaczenie, porównując je z korzyściami zdrowej diety

Starszy autor, Dariusz Mozaffarian, profesor HSPH i Harwardzkiej Szkoły Medycznej, mówi, że kiedy odkryli, że zdrowsze diety są droższe, różnica nie była aż tak wielka, jak się spodziewali. Dopóki to stanowi prawdziwy ciężar dla części rodzin i dopóki nie ma polityki wyrównującej te koszty, dodaje: - Z drugiej strony, ta różnica jest bardzo mała w porównaniu do kosztów chorób spowodowanych złym odżywianiem, które mogłyby być radykalnie zmniejszone dzięki zdrowej diecie.

Polityka żywnościowa powinna wspierać produkcję zdrowej żywności

Badacze sugerują jedną przyczynę - niezdrowe jedzenie jest tańsze, ponieważ polityka żywnościowa wspiera produkcję tanich towarów. Spowodowało to, że system produkuje, przewozi, przetwarza i handluje jedzeniem po to, aby hołdować sprzedaży wysoko przetworzonych produktów dla największego możliwego zysku.

Twierdzą również, że dzisiaj system potrzebuje równowagi - wsparcie dla produkcji zdrowej żywności nie dość, że zwiększyłby dostępność takich produktów, to jeszcze zmniejszyłby ich ceny.

Badania wspomogły fundusze z National Heart, Lung and Blood Institute (Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi), National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (Narodowego Instytutu Cukrzycy, Chorób Układu Trawiennego i Nerek) oraz HSPH.

W międzyczasie, inna grupa badawcza HSPH opublikowała ostatnio raport w Journal of Nutrition Education and Behavior ("Czasopismo edukacji żywieniowej i zachowania") o tym, że największy federalny program żywieniowy SNAP nie radzi sobie z podwyższaniem dietetycznej jakości żywienia.

Komentarze do: Zdrowa dieta kosztuje 1,5 dolara więcej!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz