Szukaj

Wyższe spożycie owoców i warzyw redukuje ryzyko raka pęcherza u kobiet

Najnowsze badanie University of Hawaii Cancer Center Research udowadnia właśnie, że duże spożycie owoców i warzyw może obniżyć ryzyko zachorowania na inwazyjnego raka pęcherza u kobiet. Zespołem naukowym kierowała dr Song – Yi Park. Badanie było prowadzone jako część projektu Multiethnic Cohort (MEC) Study.Rozpoczęło się w 1993, a jego celem było ustalenie powiązania między dietą, stylem życia, czynnikami genetycznymi a ryzykiem zachorowania na nowotwory. Dane te zbierano przez ponad 12 lat.

Dr Park wraz ze swoimi kolegami przeanalizowali dane dotyczące ponad 185 000 osób dorosłych.

U 581 osób z tej grupy zdiagnozowano inwazyjnego raka pęcherza, z czego 152 przypadków stwierdzono u kobiet, a 429 u mężczyzn.

Po przeanalizowaniu zmiennych odnoszących się do ryzyka zachorowania na nowotwór – takich jak wiek na przykład – współpracownicy dr Park odkryli, że kobiety, które jadły największe ilości warzyw i owoców, były najmniej zagrożone zachorowaniem na raka pęcherza.


Na przykład panie, które zajadały się warzywami o kolorze żółtym i pomarańczowym, były o 52% mniej zagrożone rakiem pęcherza, w porównaniu do kobiet, które jadły najmniejsze ilości tychże warzyw.

Naukowcy obliczyli także, że kobiety, które spożywały najwięcej witaminy A, witaminy C i witaminy E, były najmniej zagrożone zachorowaniem na nowotwór pęcherza.

Nie stwierdzono natomiast żadnego powiązania między spożyciem warzyw i owoców a inwazyjnym rakiem pęcherza u mężczyzn.

Dr Park podsumowuje przeprowadzone przez swój zespół prace: - Nasze badanie wspiera wszelkie zalecenia dotyczące konsumpcji warzyw i owoców w prewencji raka. Aczkolwiek w dalszym ciągu potrzebujemy dodatkowych badań, aby w pełni zrozumieć i wyjaśnić, dlaczego wyższa konsumpcja warzyw i owoców oznacza zredukowane ryzyko zachorowania na raka jedynie u kobiet.

Komentarze do: Wyższe spożycie owoców i warzyw redukuje ryzyko raka pęcherza u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz