Szukaj

Wysoki poziom witaminy D chroni ciężarne kobiety przed stwardnieniem rozsianym

Ciężarne kobiety, które mają wyższy poziom witaminy D we krwi, mogą być mniej zagrożone wystąpieniem stwardnienia rozsianego (MS) niż kobiety z niższym poziomem tej molekuły. Tego samego efektu nie stwierdzono u płodu - wynika z badania opublikowanego 20 listopada w internetowym wydaniu Neurology, dzienniku American Academy of Neurology."Z badania wynika, że zarówno kobiety w ciąży, jak i wszystkie inne kobiety mają zmniejszony poziom ryzyka wystąpienia MS, jeśli mają wyższy poziom witamin we krwi. Jednakże wyższy poziom witaminy D podczas ciąży nie ma wpływu na płód" - twierdzi autor badania Jonatan Salzer, lekarz z  Umea University Hospital w Szwecji.

W badaniu tym przeanalizowano około 291 500 próbek krwi pobranych od 164 000 osób w północnej Szwecji. Wśród nich, stwardnienie rozsiane pojawiło się u 192 osób, średnio 9 lat po pobraniu próbki. W 37 przypadkach pobrano krew kobietom, u dzieci których rozwinęło się później MS.


Badacze odkryli, że kobiety z wyższym poziomem witaminy D miały o 61% niższe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, w porównaniu do kobiet z niższym poziomem witaminy. Jednakże bardzo niewiele osób miało wysokie stężenie tej witaminy we krwi.

Nie stwierdzono związku pomiędzy wysokim stężeniem witaminy D u kobiet w ciąży a chorobą u dzieci.

"Wyniki badania sugerują, że efekt ochronny może się rozwijać w późniejszym etapie ciąży i po porodzie" - twierdzi Salzer. "Innym interesującym odkryciem jest spadający poziom witaminy D u całego społeczeństwa, co być może powoduje coraz częstsze zachorowania na MS."

Komentarze do: Wysoki poziom witaminy D chroni ciężarne kobiety przed stwardnieniem rozsianym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz