Szukaj

Węglowodany wieczorami pomogą zrzucić wagę?

Jak stwierdzają naukowcy z Hebrew University, jedzenie węglowodanów wieczorami pozwala stracić zbędne kilogramy. W przeprowadzonym doświadczeniu okazało się, że taki plan jedzenia pomógł zredukować głód w ciągu dnia, a stosujący go ludzie utracili o 20% więcej wagi niż ci, którzy byli na tradycyjnej niskokalorycznej diecie.W eksperymencie wzięło udział 78 izraelskich policjantów, podzielonych na dwie grupy, które stosowały praktycznie taką samą niskokaloryczną dietę (od 1 300 do 1 500 kalorii dziennie) przez 6 miesięcy.

Policjanci jedli takie same ilość protein, tłuszczów oraz cukrów. Jedna różnica: połowa z nich jadła węglowodany wieczorami, a połowa w ciągu dnia.

Na początku i na końcu badania naukowcy przeanalizowali poziomy hormonów we krwi uczestników, a policjanci odpowiadali na pytania dotyczące poziomu głodu.

Rezultat? Osoby jedzące węglowodany wieczorami straciły o 27% więcej tkanki tłuszczowej niż osoby na standardowej diecie. Czuły się także o 13,7% bardziej nasycone pod koniec badania.


Co ciekawsze, poziomy hormonów zapalnych, które mogą prowadzić do raka i chorób serca, również spadły o 27,8% w pierwszej grupie, w porównaniu do zaledwie 5,8% w grupie drugiej.

Jednakże, większość badań do tej pory pokazywała, iż bardziej niż czas spożywania posiłków liczy się ogólna ilość kalorii w diecie. Jak więc wyjaśnić tę niespójność?

Dr Alan Aragon, dietetyk, wyjaśnia: ważne jest, żeby zauważyć, iż w opisanym badaniu naukowcy nie przyglądali się aktywności fizycznej policjantów, a mężczyźni sami odnotowywali, ile zjedli. Co oznacza, że nie wiemy tak naprawdę co jedli, ani też czy utrata wagi wynikała raczej z ćwiczeń niż z diety.

Naukowiec dodaje: badania takie jak te podważają obowiązujący dogmat, iż węglowodany wieczorami przyczyniają się do tycia. Ale o ile ograniczamy swoje całkowite spożycie protein, tłuszczów oraz cukrów, powinniśmy rozkładać posiłki w ciągu dnia w zależności od naszych upodobań.

Dieta, która wymaga ścisłego trzymania się harmonogramu, ciężka jest do przestrzegania, i generalnie nie jest skuteczna,
podkreśla na koniec Aragon.

Komentarze do: Węglowodany wieczorami pomogą zrzucić wagę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz