Szukaj

Wczesna utrata wagi daje największe szanse na wyleczenie uszkodzeń serca

Naukowcy z John Hopkins University odkryli, że dieta i utrata wagi wpływają korzystnie na serca młodych myszy. W przypadku starszych myszy ta zależność już nie występuje. W badaniu opublikowanym w Journal of Cardiovascular Translational Research naukowców interesował wpływ utraty wagi na leczenie chorób serca wywołanych otyłością.Wyniki badania wykazały, że utrata wagi i dieta niskokaloryczna korzystnie wpływały na funkcje serca u młodych myszy. Praca serca u starszych myszy nie poprawiała się jednak w wyniku spadku masy ciała.

- Nasze badanie wskazuje, że im dłużej mysz jest otyła, tym większe jest ryzyko, że uszkodzenie serca jest nieodwracalne – powiedział jeden z autorów badania, doktor Majd AlGhatrif.

Naukowcy nie wiedzą jednak, czy taka sama zależność występuje w przypadku ludzi. Nie wiedzą też, gdzie leżałaby granica, poza którą uszkodzenia serca byłyby nieodwracalne.

Badacze konkludują jednak, że nie ma co do tego żadnych wątpliwości: im szybciej otyłe osoby stracą na wadze, tym lepiej dla ich serc.

Doktor Lili Barouch podkreśla, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz że wcześniejsze badania wykazały powiązanie miedzy utratą wagi a możliwością wyleczenia uszkodzeń serca.


W swoim badaniu naukowcy analizowali wpływ diety niskokalorycznej na kondycję serca u młodych (2 miesiące) i u starszych myszy (6-7 miesięcy). Wszystkie myszy zostały genetycznie zmienione: przyszły na świat bez leptyny, czyli hormonu wywołującego uczucie sytości. Niedobór leptyny powoduje objadanie się i otyłość.

U wszystkich myszy stwierdzono nadwagę i związane z nią problemy z sercem, takie jak rozkurczowa niewydolność serca. Choroba ta uniemożliwia pełny rozkurcz serca i ponowne napełnienie się organu krwią.

Po czterech tygodniach niskokalorycznej diety zarówno młodsze, jak i starsze myszy straciły na wadze tyle samo. Jednakże tylko u młodych myszy zaobserwowano korzystny wpływ diety na funkcje serca. Wpływ ten dotyczył między innymi przywrócenia normalnych skurczów serca oraz redukcji złogów tłuszczowych w komórkach sercowych.

Uszkodzeń serca u starszych myszy nie dało się wyleczyć za pomocą diety, pomimo iż zmniejszył się poziom stresu oksydacyjnego, który upośledza funkcje serca.
 
Badanie ujawniło, że dysfunkcje serca powstałe w wyniku otyłości mogą zostać wyleczone u młodych myszy. Potrzeba jednak dalszych prac, żeby określić, czy wyniki te można przełożyć na ludzi. W międzyczasie naukowcy zachęcają otyłe osoby, żeby jak najszybciej postarały się stracić na wadze i nie ryzykowały powstawania nieodwracalnych uszkodzeń serca w przyszłości.    

Komentarze do: Wczesna utrata wagi daje największe szanse na wyleczenie uszkodzeń serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz