Szukaj

W Nowym Roku chcę schudnąć!

Badania pokazują, że wśród najczęstszych postanowień noworocznych na pierwszym miejscu nadal plasują się – zdrowy styl życia i odchudzanie. Z doświadczenia wynika jednak, że tylko niewielu udaje się zrealizować to postanowienie. Czy faktycznie zrzucenie kilku zbędnych kilogramów jest ponad siły, czy może problem tkwi w złym podejściu i błędach przy realizacji postanowienia? 


Jak wynika z badań zrealizowanych na zamówienie UPC, aż 36 % respondentów na pytanie o to, czy robi postanowienia noworoczne odpowiedziało twierdząco. Wśród najczęściej podejmowanych wyzwań znalazły się postanowienia związane z dbałością o swoją kondycję i zdrowie. Ponad połowa respondentów (53%) w nowym roku chce uczęszczać na zajęcia fitness, chodzić basen czy siłownię. Kolejne miejsca na liście zajmuje zamiar przejścia na zdrową dietę (42%).

- Miejsca, takie jak nasze Centrum, gdzie pod okiem ekspertów można nauczyć się zdrowego stylu życia i przy okazji pozbyć się zbędnych kilogramów, nie narzekają na brak zainteresowania na początku każdego roku. Wiele osób przyjeżdża do nas z silnym postanowieniem pozbycia się zbędnych kilogramów i rozpoczęcia zdrowego stylu życia – mówi Alicja Gęsiarz-Maskewitz, właścicielka Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn.

Postanowienia noworoczne robimy chętnie, gorzej wychodzi nam ich realizacja. Wyniki badań przedstawione przez U.S. Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie pokazują, że tylko co piąta osoba dotrzymuje danego sobie słowa i potrafi wytrwać w noworocznym postanowieniu. Z czego to wynika? Głównym problemem są błędne założenia. Stawiamy sobie cele, które są po prostu nierealne.

Co w takim razie zrobić, by móc dotrzymać złożonej sobie w noc sylwestrową obietnicy? Oto kilka rad ode ekspertów z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn, które pomogą Ci zrealizować noworoczne postanowienie o zdrowej diecie i utracie zbędnych kilogramów.

Głodówka

Wiele osób proces odchudzania rozpoczyna od zastosowania głodówki wierząc, że jest to idealny sposób na pozbycie się kilku kilogramów w krótkim czasie. Tymczasem głodówka jest często niebezpieczna dla zdrowia, a czasami nawet życia.


- Zbyt długa i nieprofesjonalnie prowadzona głodówka może doprowadzić do wycieńczenia organizmu, powstania kamieni żółciowych, jak również odkładania się złogów w nerkach. Stanowi więc ona niebezpieczeństwo dla zdrowia i z pewnością nie spełni oczekiwanej roli.  To ważne, aby dobrać właściwą dietę do indywidualnych potrzeb. Tylko wówczas osiągniemy zamierzony efekt. – mówi lek. med. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn.

Dieta warzywno-owocowa

Zamiast głodówki warto postawić na dietę oczyszczającą. Dieta warzywno-owocowa, a w zasadzie post warzywno-owocowy wg dr Ewy Dąbrowskiej, zakłada ograniczenie posiłków do warzyw i owoców, przede wszystkim tych o niskim poziomie glikemicznym. Dieta oczyszczająca pozwala w bezpieczny sposób pozbyć się dodatkowych kilogramów. Dodatkowo zmniejsza ilość toksyn w organizmie, obniża ryzyko infekcji, chroni przed rozwojem nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy czy chorób zwyrodnieniowych.

- Toksyny pochodzą z jedzenia, napojów, powietrza oraz nagromadzenia produktów odpadowych przemiany materii, jak również rozkładu m.in. komórek tłuszczowych, w których mogą być zgromadzone substancje szkodliwe. W żywieniu należy zwracać szczególną uwagę na produkty konserwowane, w znacznym stopniu przetworzone oraz te o wysokim indeksie glikemicznym i starannie eliminować je z codziennego menu. – mówi lek. med. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn.


Na dietę oczyszczającą składają się: warzywa, owoce, zioła. Poleca się m.in. kapustę białą, marchew, chrzan, rzepę, brokuły, kalafior, czosnek, por, paprykę, kalarepę, jabłka, ogórki czy cytryny. Warzywa i owoce można spożywać pod wieloma postaciami: surowe, gotowane, duszone, soki, surówki czy sałatki bez dodatku oliwy czy jogurtu. Powinno się pamiętać o jeszcze jednej ważnej zasadzie, jaką jest dostarczanie organizmowi od 1,5 do 2 litrów wody dziennie.

Dietę oczyszczającą można stosować bez uszczerbku dla zdrowia nawet kilka razy w roku. W celach profilaktycznych wystarczyć może około 14 dni diety, powtarzanych co 6-8 miesięcy. Zawsze jednak powinno się zachować umiar – stosowanie diety warzywno-owocowej powyżej 6 tygodni może być bowiem niebezpieczne dla zdrowia. Z kuracji tej nie mogą korzystać kobiety ciężarne oraz karmiące piersią, osoby z nadczynnością tarczycy, niedoczynnością nadnerczy, porfirią, wyniszczone z powodu chorób nowotworowych czy gruźlicy, po przeszczepach narządowych – podkreśla lek. med. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Czapielski Młyn.

Spełnienie postanowienia noworocznego o utracie zbędnych kilogramów nie będzie proste. - Decydując się na dietę oczyszczającą należy wziąć pod uwagę fakt, że na początku jej stosowania możemy czuć się osłabieni. Ale po kilku dniach organizm przystosuje się do nowego sposobu żywienia i odzyska siły witalne ze zdwojoną mocą. I co najważniejsze -  dieta oczyszczająca wpływa leczniczo i odmładzająco na organizm. Towarzysząca jej utrata kilku kilogramów, to tylko dodatkowy bonus – twierdzi lek. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Czapielski Młyn.

Podsumowując! Po pierwsze, pomyśl o obietnicy, jako wyzwaniu, a nie zadaniu, które należy wykonać. Podejście to podstawa. Po drugie, nie zakładaj niemożliwego. Stwierdzenie – „W tym roku chcę zrzucić kilka kilogramów” – brzmi lepiej i jest stanowczo bardziej mobilizujące niż „W tym roku muszę zrzucić 5/8/10 kilogramów”. Po trzecie, warto podejść do sprawy opierając się na założeniach, które są możliwe do realizacji. I tak w przypadku odchudzania – lepiej postawić na dietę niskokaloryczną, a nie głodówką i nieunikniony efekt jo-jo. Do tego dołączyć zasady zdrowego stylu życia – regularne zajęcia na siłowni, długie spacery czy tańce. Dzięki takim działaniom będzie można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Komentarze do: W Nowym Roku chcę schudnąć!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz