Szukaj

W celu zrozumienia dziecięcej otyłości, naukowcy obserwują nieaktywne szczury

Otyłość dzieci w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła trzykrotnie. Przed rokiem 2009, 17 procent dzieci w wieku od 2 do 19 lat zostało sklasyfikowanych jako otyłe. Przewiduje się, że jeżeli nie będą miały miejsca czynności walczące z otyłością, dzisiejsze dzieci mogą być pierwszym pokoleniem, które doświadczy obniżenia średniej długości życia.Powszechnie wiadomo, iż brak aktywności i otyłość prowadzą do niepożądanych skutków ubocznych, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia, a także niektóre nowotwory.

Naukowcy z University of Missouri w Columbia, w celu pogłębienia wiedzy na temat otyłości, stosują modele zwierzęce. Modele te mogą stanowić klucz do lepszego zrozumienia związku otyłości z innymi chorobami.

Naukowcy skoncentrowali się na określonym przykładzie modelu, nazwanym modelem zablokowanej karuzeli. Badali oni jak różne organy młodych szczurów reagują na ustanie codziennej aktywności fizycznej.

Model zablokowanej karuzeli polegał na wyłączeniu szczurom, osiągającym wiek 28 dni, karuzeli dla gryzoni (inaczej zwanej kołowrotkiem), której zwierzęta używały dobrowolnie przez następne trzy do sześciu tygodni.


Po tym okresie karuzele były zablokowane, odcinając tym samym szczury od bezpośredniego źródła aktywności fizycznej.

Naukowcy twierdzą, że dzieci nieaktywne w dzieciństwie wykazują znacznie większe prawdopodobieństwo otyłości niż te, które ćwiczyły i później kontynuują ten zwyczaj w życiu dorosłym.

Co więcej, mówią też, iż brak aktywności w dzieciństwie zapoczątkowuje mechanizmy prowadzące w konsekwencji do otyłości dorosłych. Zastosowanie modelu zablokowanej karuzeli pozwoliło naukowcom lepiej zrozumieć co takiego zdarza się, gdy aktywność jest ograniczona w młodym wieku.

Na przykład, badania pokazały, że młode nieaktywne szczury redukują wrażliwość na insulinę, więcej jedzą, spalają mniej kalorii, a także mają większe złogi tłuszczu.

Co więcej, model zablokowanego koła uświadamia, że ćwiczenia w młodości pomagają zachować masę mięśniową, natomiast aktywność obniżona wiąże się z chorobami układu krążenia.

Według autorów, model zablokowanego kołowrotka przypomina współczesne warunki życia, w których dzieci są aktywne latem, a gdy zaczyna się rok szkolny, prowadzą siedzący tryb życia. Dla tych dzieci dobrowolne ćwiczenia wakacyjne nagle się kończą i ograniczają do zajęć z wychowania fizycznego w szkole.

Przyszłe badania maja pokazać między innymi czy ograniczenie wykonywania ćwiczeń w dzieciństwie może wpłynąć na motywację do aktywności w wieku dojrzałym.

Komentarze do: W celu zrozumienia dziecięcej otyłości, naukowcy obserwują nieaktywne szczury

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz