Szukaj

U dzieci napoje słodzone wygrywają z mlekiem

Dzieci które spożywają dużą ilość napojów słodzonych, często przyzwyczajają się do nich, jednocześnie trzymając się z dala od mleka - takie wnioski wysnuli naukowcy, nawiązując do wyników najnowszych badań. Okazało się, że woda sodowa oraz inne napije słodzone zabijają dużą ilość składników odżywczych, dostarczanych do dziecięcych organizmów.Co więcej, opierając się na ankietach przeprowadzonych wśród 7 000 gimnazjalistów, naukowcy odkryli, że niektóre dzieci piją bardzo mało mleka w okresie dorastania. Okazało się także, iż spożywają one niesamowite wręcz ilości wody sodowej i słodkich napojów. Uwaga dla rodziców - napoje słodzone nie zastąpią mleka w procesie rośnięcia!

- Wyniki nie były szokujące - powiedział Solveig Cunningham, jeden z autorów badania, asystent profesora na Uniwersytecie Emory - Dzieci przejawiają tendencję do spożywania zbyt dużych ilości pewnych składników i zbyt małej innych.

Z jednej strony dobra nowiną jest, że dzieci nie wykluczają mleka na rzecz mniej zdrowych napojów.

Z drugiej jednak strony, Sara Bleich, asystent profesora w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health powiedziała - Wyniki badań sugerują, że kiedy ludzie spożywają mnóstwo kalorii w płynnej formie, nie pokutują za to. Nie wliczają ich w podsumowaniu spożytych posiłków, przez co nie zdają sobie nawet sprawy z tego jak wiele dostarczają ich swoim organizmom w rzeczywistości.

Wyniki wcześniejszych badań pokazały, że istnieje pewna tendencja do zastępowania przez dzieci mleka i świeżo wyciskanych soków, sztucznie dosładzanymi napojami.

Cunningham i jego koledzy przeprowadzili olbrzymią ankietę wśród około 7 500 dzieci, które uczęszczały do szkół w latach 2004 - 2007.

W piątej oraz ósmej klasie dzieci wypełniały  kwestionariusze dotyczące tego: co,  jak często i w jakich ilościach piją.

Wyniki ankiety pokazały, że im więcej lat mają dzieci, tym mniej piją mleka.

Na przykład: około 53% uczniów klas piątych codziennie pije mleko. Dla porównania w klasach ósmych jest to już 46%.

Dr Clarie Wang, asystentka profesora z Columbia Univesity Mailman School of Public Health, twierdzi, że wyniki owych badań są niezwykle interesujące, jednak - Nie powiedziałabym, iż jest to dowód niepodważalny.

Niestety, ankiety mają to do siebie, że nie dają całkowitej pewności, czy dzieci powiedziały prawdę, czy też dodały coś od siebie.

Miały zapisać jak wiele szklanek, którego napoju spożyły w ciągu minionego tygodnia.

- Nawet dla osoby dorosłej, byłoby to dość trudne zadanie - powiedziała Wang.

Cunningham zauważył, że w ankiecie został pominięty jeden ważny aspekt: jak wiele szklanek wody dzieci spożywają w ciągu dnia?

Zważając na to, że dzieci piją dużo mleka i jeszcze więcej napojów słodzonych, istnieje możliwość, że nie piją wody.

Bleich dodała, że dzieci muszą zostać nauczone, iż woda jest równie dobrym napojem, co cola bądź mleko.

- Dzieci pod postacią napojów spożywają mnóstwo kalorii - powiedziała Bleich - Powinniśmy uczyć je, by dostarczały ich mniej swoim organizmom, dlatego od małego uczmy je pić wody.  

Komentarze do: U dzieci napoje słodzone wygrywają z mlekiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz