Szukaj

Temperatura w mieszkaniu wpływa na poziom tłuszczu

Najnowsze badania z Wielkiej Brytanii wykazały, że ludzie, którzy żyją w dobrze ogrzanych domach są mniej narażeni na wystąpienie otyłości bądź nadwagi w stosunku do osób żyjących w chłodniejszych mieszkaniach.

Im cieplejsze mieszkanie tym szczuplejsze ciało

Badacze z University of Stirling w Szkocji odnaleźli związek między wyższą temperaturą a zawartością tłuszczu w organizmie. Przeprowadzając coroczny sondaż Health Survey for England przebadano 100,000 dorosłych korzystających z centralnego ogrzewania w latach 1995 – 2007. Mimo, że naukowcy sugerowali, iż wyższa temperatura mieszkania może mieć znaczący wpływ na wzrost otyłości w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Europie, okazało się, że nie ma to nic wspólnego z prawdą. Osoby żyjące w cieplejszych domach, gdzie temperatura wynosiła około 23 stopnie miały niższe BMI od tych, którzy żyli w chłodniejszych mieszkaniach, nawet jeżeli dostarczały przy tym zbyt dużą dawkę kalorii, czy unikały aktywności fizycznej. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż ludzie żyjący w wyższych temperaturach mają tendencję do jedzenia mniejszej ilości pożywienia oraz spalają więcej energii. Przy 23 stopniach Celsjusza, aby utrzymać stałą temperaturę ciała, ciepło musi być tracone - proces ten wymaga dodatkowego zużycia energii. Zużycie energii w połączeniu ze zmniejszonym apetytem prowadzi do spadku wagi ciała.

Pozwól sobie na coś słodkiego

W innych badaniach, Kara Egan, adiunkt z Indiana University-Purdue University Indianapoli, opracowała rady dotyczące zdrowego żywienia podczas przerwy świątecznej związanej ze Świętem Dziękczynienia. Co ciekawe nie zasugerowała ona, że powinno się zrezygnować z jedzenia ulubionego ciasta z dyni czy orzechów. Zamiast tego zaleciła spożywanie pięciu lub więcej porcji świeżych owoców i warzyw na śniadanie i obiad oraz pozostawienie sobie smakołyków na wieczorne wydarzenie. Egan uważa, że podczas spotkania z przyjaciółmi można sobie pozwolić na spożycie prawie każdego dania, o ile jego porcja nie jest zbyt duża. Ponadto dwa dni przed i po Święcie Dziękczynienia należy ograniczyć dzienne spożycie kalorii o 500 kc - dzięki temu nadmierna konsumpcja kalorii podczas wydarzenia zostanie wyrównana. Korzystnie jest także odbywanie codziennych, co najmniej 3 kilometrowych, spacerów. Nie warto sięgać po przekąski o niższej zawartości tłuszczu – zmniejszona zawartość tłuszczu często wiąże się ze zwiększoną dawką cukru, co tylko w niewielkim stopniu redukuje ilość kalorii w produkcie. Lepiej sięgać po produkty, które się lubi jednakże w mniejszej ilości.

Komentarze do: Temperatura w mieszkaniu wpływa na poziom tłuszczu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz