Szukaj

Suplementy diety z DMAA – lepiej tego nie kupujcie!

Amerykańska agencja FDA ostrzega przed kupowaniem suplementów diety z DMAA (dimetyloamylamina). Food and Drug Administration podkreśla, że DMAA jest nielegalna i niebezpieczna. Znajdowana jest głównie w suplementach pomagających rozbudować mięśnie oraz promujących utratę wagi. Zdaniem FDA, substancja ta podnosi ciśnienie, powoduje zadyszkę, nieregularne bicie serca i zawał.W 2012, FDA wysłała listy ostrzegające do 11 firm, prosząc je o wstrzymanie produkcji i sprzedaży suplementów zawierających DMAA. Poza jedną, wszystkie firmy spełniły prośbę.

Wtedy FDA kwestionowała jedynie legalność substancji, natomiast w najnowszym ostrzeżeniu agencja stwierdza wyraźnie, że DMAA jest nielegalna.

Nieposłuszna firma, USPlabs, produkuje suplementy Oxy Elite Pro i Jack3D. Firma przedstawiła FDA badania, które wykazały, że jej produkty są bezpieczne, ale w nowym ostrzeżeniu agencja stwierdza, że badania te nie są wystarczające, aby zezwolić na sprzedaż tych suplementów.

Również ubiegłego roku, armia amerykańska zedydowała się na usunięcie suplementów zawierających DMAA ze sklepów w swoich bazach, z powodu śmierci dwóch żołnierzy.


Dr Pieter Cohen z Harvard Medical School mówi: - Mimo wcześniejszych sygnałów, FDA po raz pierwszy bezpośrednio ostrzega konsumentów przed zagrożeniami związanymi z DMAA. Jest to opóźnienie nie do zaakceptowania. Suplementy z DMAA są w sprzedaży od 2007.

FDA otrzymała 60 raportów na temat chorych i zgonów związanych z suplementami DMAA. Aczkolwiek, zdaniem agencji, raporty te nie udowadaniają, że suplementy te były przyczyną problemów zdrowotnych.

W odróżnieniu od leków i urządzeń medycznych, suplementy diety nie wymagają zatwierdzenia FDA, zanim trafią na rynek. Firmy nie muszą udowadniać ich skuteczności i bezpieczeństwa. FDA reguluje suplementy jedynie wtedy, kiedy trafią już na rynek, i musi podejmować długie działania, zanim produkt, który wydaje się niebezpieczny, zostanie usunięty z rynku.

– Prawo nie ułatwia FDA zadania – mówi dr Cohen. – Ponieważ podjęcie działań dotyczących jednego składnika zajmuje agencji tak wiele czasu, firmy mają go mnóstwo, aby wyjść na rynek z nowym składnikiem, który również niekoniecznie musi być bezpieczny.

Mimo że niektórzy producenci suplementów z DMAA utrzymują, że molekuła ta jest naturalnie znajdowana w geranium, nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na to, że składnik faktycznie można znaleźć w roślinach. Składnik w suplementach z całą pewnością jest syntetyczny.

Komentarze do: Suplementy diety z DMAA – lepiej tego nie kupujcie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz