Szukaj

Spożycie sodu wzrasta pomimo ostrzeżeń specjalistów od żywienia

Poszukiwane są nowe sposoby na zmniejszenie ilości sodu znajdującego się w żywności. Na całym świecie spożycie tego pierwiastka jest zbyt duże w stosunku do potrzeb fizjologicznych ludzi, a autorytety w dziedzinie zdrowia publicznego zgadzają się co do tego, że chroniczne nadmierne dostarczanie sodu do organizmu zwiększa ciśnienie krwi i ryzyko ataku serca czy zawału. Pomimo zalecanego przez ostatnie dziesięć lat ograniczenia konsumpcji tego pierwiastka, spożycie stale wzrasta.W tym tygodniu na konferencji zorganizowanej przez American Society for Nutrition Experimental Biology przedstawione zostały wyniki badań naukowych, z których wynika, że w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni lat 2001 - 2010 ilość spożywanego sodu wzrastała w ciągu dwóch lat o 63 mg dziennie.

Badania, nad którymi czuwała firma Tate & Lyle, światowy dostawca składników spożywczych, posłużyło się danymi z ankiety What We Eat in America (WWEIA)/National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), aby ocenić całkowite spożycie sodu oraz źródła tego pierwiastka w diecie Amerykanów powyżej 2 roku życia.

W wyniku najnowszych analiz dowiedziano się, że najwięcej sodu dostarczają zboża i produkty pochodne (m.in. chleb, płatki, słone przekąski), produkty mięsne, drób, ryby, warzywa, mleko i nabiał.

Największy wzrost w zawartości sodu odnotowano w produktach mięsnych, drobiu i rybach, podczas gdy w zbożach ilość tego pierwiastka nie zmieniła się w żaden znaczący sposób.


Wyniki tych badań dowodzą, że pomimo prób ograniczenia spożycia sodu, jego ilość w naszych organizmach stale zwiększa się i dlatego tak ważne jest znalezienie sposobów na ograniczenie ilości sodu w diecie.

Liczne badania naukowe udowodniły, że zmniejszenie spożycia tego pierwiastka jest najtańszym sposobem na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób krążenia, zarówno u ludzi w krajach wysokorozwiniętych, jak również w tych uboższych.

SODA-LO™ Salt Microspheres jest produktem oferowanym przez firmę Tate & Lyle. Ma on identyczny smak i pełni te same funkcje co sól i pomaga jednocześnie w zmniejszeniu zawartości sodu w żywności.

- Substancja ta może zredukować ilość tego pierwiastka o 25%-50% w chlebie czy słonych przekąskach, które są głównymi źródłami sodu w diecie. Jest to możliwe dzięki technologii, która zamienia zwykłe kryształy soli w wolne mikrocząsteczki, które potęgują słony posmak na języku - mówi dr Priscilla Samuel z Tate & Lyle.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie ogólnoświatowego spożycia sodu jest zastosowanie składników, które pomimo mniejszej zawartości sodu, nie różnią się walorami smakowymi od produktów będących obecnie na rynku. Firma Tate & Lyle zobowiązała się do dostarczania innowacyjnego składnika, aby pomóc w ograniczaniu ilości spożywanego sodu i zapewnić dobre odżywianie, zdrowie i dobre samopoczucie konsumentów.

Firma jest również gotowa do ulepszania, przeprowadzania dalszych badań naukowych i tworzenia kolejnych składników, które mogą być dodawane do różnych produktów spożywczych w celu nadania im lepszego smaku.

Komentarze do: Spożycie sodu wzrasta pomimo ostrzeżeń specjalistów od żywienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz