Szukaj

Sok z buraka obniży ciśnienie krwi

Wielu ludzi od dawna ceni buraki za ich słodki smak i niezwykłą wartość odżywczą. Wystarczy wspomnieć, że warzywo jest bogate w minerały, włókna pokarmowe, antyoksydanty. Zdaniem ekspertów, może obniżać poziom cholesterolu, sprzyjać kontroli cukru we krwi, a nawet leczyć demencję. Ale to nie wszystko.Albowiem, według ostatniego badania naukowców z Baker Heart and Diabetes Institute w Melbourne w Australii, burak może również obniżać ciśnienie krwi. I to błyskawicznie.

Prace na ten temat ukazały się w Nutrition Journal.

Do badania zaproszono 30 osób – 15 kobiet i 15 mężczyzn. Dano im do wypicia albo 500 ml soku z buraka, albo 500 ml soku z jabłek jako placebo. Następnie mierzono ich ciśnienie krwi – co godzinę przez całą dobę. Uczestnicy zostali także 1 godzinę w klinice, zanim podjęli swoje codzienne aktywności.

Tę samą procedurę powtórzono 2 tygodnie później, z jednym wyjątkiem – uczestnicy niczego tym razem nie pili.


Okazało się, że w ciągu 6 godzin po konsumpcji, sok z buraka spowodował znaczący spadek ciśnienia krwi, w porównaniu do soku jabłkowego. Szczególnie wyraźne wyniki zaobserwowano przede wszystkim u mężczyzn.

Według Leah Coles, współautorki badania, taki efekt ma wynikać z imponującej zawartości nitratów w buraku.

Nitraty, czyli azotany, mają złą reputację z powodu ich użycia w produktach mięsnych, ale azotany naturalnie znajdujące się w warzywach, takich jak szpinak, sałata, rzodkiewki i właśnie buraki, zapobiegają rakowi, poprawiają zdrowie sercowo-naczyniowe oraz redukują ryzyko wrzodów gastrycznych, jak wykazało wiele badań.

Już w 2009 roku, badanie naukowców z University of Exeter pokazało, że ludzie, którzy wypijali 500 ml soku z buraka dziennie, mogli ćwiczyć o 16% dłużej niż ludzie, którzy wypijali napój bez nitratów.

Główny autor pracy, Stephen Bailey, mówił: - Azotany działają synergicznie z innymi antyoksydantami, które również są zawarte w burakach. Razem redukują tlen potrzebny w mięśniach. Dzięki temu mięśnie pracują bardziej skutecznie i wolniej się męczą.

Komentarze do: Sok z buraka obniży ciśnienie krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz