Szukaj

Rodzinne zwyczaje żywieniowe mają wpływ na BMI członków rodziny

Już wcześniejsze badania wykazały, że normy konsumpcyjne rodziny, takie jak rozmiar porcji i preferencje smakowe, mają wpływ na BMI (Body Mass Index) dorosłych i dzieci. Podczas gdy poprzednie badania koncentrowały się na żywności i zachowaniach konsumpcyjnych, najnowsze skupiły się na tym, jak wspólne rodzinne rytuały żywieniowe wpływają na BMI.

Pod lupę wzięto trzy rytuały: czas trwania posiłku, udział w jego przygotowaniu oraz miejsce, w jakim posiłek jest spożywany. Celem badania było określenie, czy te rytuały mają rzeczywisty wpływ na BMI u dorosłych i dzieci.

Do badania zebrano dane od 190 rodziców i 148 dzieci, w wieku 10-13 lat. Rodzicom podano do wypełnienia szczegółowy kwestionariusz, dotyczący zwyczajów żywieniowych ich rodziny. Ankieta obejmowała szeroki zakres zagadnień, w tym pytania typu: "ile razy w ciągu ostatniego tygodnia Ty lub Twoja rodzina spożywała posiłek w kuchni lub na stole w jadalni.” Zebrano również informacje na temat wieku, płci, poziomu edukacji uczestników. W celu określenia wskaźnika BMI, po wypełnieniu kwestionariusza mierzono ich wysokość i masę ciała.

Wyniki wykazały, że następujące zwyczaje były związane ze względnie niższym BMI wśród rodziców: dyskutowanie o minionym dniu, jedzenie w kuchni lub jadalni, a także pozostawanie przy stole, aż wszyscy skończą jeść. Najczęściej, oglądanie telewizji podczas rodzinnych posiłków wiązało się ze zwiększonym BMI wśród rodziców. Dla dzieci, jedzenie w kuchni i jadalni było związane z niższym BMI, zwłaszcza wśród dzieci płci żeńskiej. Pozostając przy stole aż wszyscy skończą jeść było związane z niższym względnym BMI u dzieci, tym razem zwłaszcza chłopców. Dane statystyczne wykazały również, że BMI dziewczynek, które pomagały przygotować posiłek było wyższe.

Mimo, że badanie to nie skupia się na przyczynowości, pokazuje, że istnieje silny związek pomiędzy BMI, a sposobem spożywania posiłków. Jednym z ważniejszych czynników jest to, gdzie i jak długo rodzina konsumuje posiłek. Na podstawie wyników zaleca się, by rodziny próbowały wspólnego jedzenia w kuchni lub jadalni, przy wyłączonym telewizorze. Zachęcanie dzieci, by opowiadały o swoim dniu jest również dobrą praktyką.

Te proste i łatwe do wdrożenia zmiany mogą uczynić z rodzinnych posiłków coś więcej niż tylko konsumpcję.

Komentarze do: Rodzinne zwyczaje żywieniowe mają wpływ na BMI członków rodziny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz