Szukaj

Rodzeństwo z nadwagą zwiększa ryzyko otyłości

Najnowsze badania przeprowadzone w USA sugerują, że większy wpływ na wystąpienie u dziecka nadwagi ma ich rodzeństwo aniżeli rodzice. Badania wykazały, iż otyłość u rodziców podnosi dwukrotnie ryzyko nadwagi u ich potomków. Jeśli zaś na nadwagę cierpi starsze dziecko, to zagrożenie to wzrasta aż pięciokrotnie.

Jak powiedział badacz Mark Pachucki: -W przypadku rodzin z dwójką dzieci, stopień otyłości dziecka był silniej związany z jego rodzeństwem niż z rodzicami.

Wcześniejsze badania (prowadzone przez badacza i jego zespół, a opublikowane w American Journal of Preventive Medicine) sugerowały, że znaczący wpływ na na to, czy dzieci będą otyłe mają nawyki żywieniowe ich rodziców.

W obecnej analizie uwzględniono 1948 rodzin (1141 z jednym dzieckiem oraz 807 z dwójką). Naukowcy po dokładnym przyjrzeniu się wzorcom żywieniowym i treningowym oraz informacjom na temat wzrostu i wagi, sklasyfikowali uczestników jako otyłych lub nie. Prawie jedna piąta dzieci nie była fizycznie aktywna, a więcej niż jedna trzecia przynajmniej dwa razy w tygodniu żywiła się fast foodami. Podobnie miała się rzecz w przypadku gospodarstw z dwójką dzieci.

Naukowcy zauważyli, że jeśli dzieci są tej samej płci, otyłość młodszego dziecka jest silnie związana z otyłością starszego. Młodsze dziewczynki, mające starszą siostrę cierpiącą na nadwagę, były o osiem razy bardziej narażone na otyłość. W przypadku chłopców współczynnik ten wzrastał aż 11 razy.

Mark Pachucki: - Jestem bardzo zaskoczony tymi wynikami. Wydaje się, że to rodzice modelują zachowania swoich dzieci. Robią zakupy i kontrolują wiele aspektów ich życia. Starsze rodzeństwo może być jednak bardzo przekonujące, a młodsze dzieci lubią je naśladować. To ważne by zająć się tym tematem. Relacje między braćmi i siostrami są najtrwalsze, jeśli chodzi o ich długość, a tym samym ich skutki mogą wybiegać daleko w przyszłość.

Jak oświadczył Jeric Berge - badacz z University of Minnesota Medical School - który nie brał udziału w badaniu: - Dzieci spędzają ze sobą dużo czasu i mają na siebie silny wpływ. To bardzo ważna informacja, która być może pomoże nam walczyć z otyłością wśród najmłodszych.

Komentarze do: Rodzeństwo z nadwagą zwiększa ryzyko otyłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz