Szukaj

Resweratrol może chronić słuch i procesy poznawcze

Resweratrol, substancja, która występuje w winogronach i czerwonym winie, może chronić nas przed utratą słuchu i deterioracją procesów poznawczych. Naukowcy z Henry Ford Hospital w Detroit odkryli, że szczury rzadziej cierpiały z powodu długofalowych efektów utraty słuchu wywołanej hałasem, jeżeli przed ekspozycją na długotrwały hałas podano im resweratrol.Doktor Michael D. Seidman, główny autor badania, poinformował, że w swoim najnowszym eksperymencie naukowcy skupili się na wpływie resweratrolu na reakcje zapalne organizmu, które są często odpowiedzią naszego ciała na zranienia i mogą powodować takie problemy zdrowotne jak Alzheimer, nowotwory i utrata słuchu.

„Resweratrol jest bardzo silną substancją chemiczną, która wydaje się chronić nas przed reakcjami zapalnymi organizmu powiązanymi z procesem starzenia się, zdolnościami kognitywnymi i utratą słuchu” – powiedział doktor Seidman.

Utrata słuchu dotyka co piątego Amerykanina. Słuch wielu osób pogarsza się z wiekiem, natomiast wywołana hałasem głuchota jest ogromnym problemem w amerykańskim wojsku.


Ponad 12% żołnierzy wraca z Iraku ze znacznym ubytkiem słuchu. Nabyta głuchota powoduje także problemy ze snem i zdolnością komunikowania się oraz podnosi ciśnienie i poziom lipidów oraz cukru we krwi, przez co zwiększa ryzyko chorób serca.

Resweratrol występuje w winogronach i jest znany ze swoich właściwości antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych.

Naukowcy chcieli zbadać potencjał substancji do ochrony przed ekspozycją na hałas. W tym celu zmierzono wpływ resweratrolu na działanie cykooksygenazy-2 (COX-2, kluczowej substancji w procesach zapalnych) i tworzenie się reaktywnych form tlenu, które odgrywają ważną rolę w przekaźnictwie międzykomórkowym i homeostazie.
 
Badanie wykazało, że nadstymulacja akustyczna powoduje liniowy wzrost działania COX-2. Resweratrol znacząco ogranicza tworzenie się reaktywnych form tlenu, hamuje działanie COX-2 i redukuje poziom utraty słuchu u szczurów poddanych działaniu hałasu.

„Udowodniliśmy, że przez podanie zwierzętom resweratrolu możemy zmniejszyć poziom utraty słuchu i deterioracji procesów poznawczych” – zauważył doktor Seidman.  

Podsumowując, wyniki badania sugerują, że resweratrol może zapobiegać głuchocie wywołanej ekspozycją na hałas przez hamowanie działania COX-2 i tworzenia się reaktywnych form tlenu. Niewykluczone jednak, że inne czynniki też muszą być wzięte pod uwagę.

Komentarze do: Resweratrol może chronić słuch i procesy poznawcze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz