Szukaj

Raport wyróżnia trzy najlepsze diety odchudzające na rok 2012

Najlepszą dietą 2012 roku będzie dieta DASH, czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension, według nowego rankingu sporządzonego przez U.S. News & World Report. Jest to drugi rok z rzędu, kiedy dieta DASH, mająca na celu obniżenie i zapobieganie wysokiemu ciśnieniu krwi, wygrywa w kategorii „dieta najlepsza ze wszystkich”.Jest to dieta obniżająca ciśnienie krwi, ale ma ona naprawdę niewiarygodną wartość odżywczą, mówi pani Deborah Enos, certyfikowana dietetyczka z Seattle.

Drugie miejsce zajmuje dieta TLC, czyli Therapeutic Lifestyle Changes, która ma na celu obniżanie cholesterolu. Trzecie miejsce z kolei należy do diety Mayo Clinic, która ma na celu utratę wagi.

Dieta Therapeutic Lifestyle Changes jest kolejnym przykładem cudownego medycznego typu diety, która dotarła do tak zwanego mainstreamu, dodaje pani Deborah Enos. Ale niski poziom sodu, który jest wymagany przez tę dietę, i który może wspomagać zdrowie serca, może również sprawić, że dieta będzie dla niektórych ciężka do przestrzegania.

U.S. News & World Report opisuje silne i słabe punkty diet. I zauważa, iż dieta TLC wymaga wysiłku oraz czytania etykietek na produktach spożywczych. A jak już wiemy, mało kto tak naprawdę to robi.

Ten aspekt łatwego przestrzegania diety jest prawie tak samo ważny jak utrata wagi w programie, mówi pani Deborah Enos. Jej klienci przeżywają ciężkie chwile z dietami, które są ciężkie do przestrzegania, jak dodaje specjalistka. A teraz, dla wszystkich klientów, którzy mają potrzebę obniżenia poziomu cholesterolu, dieta ta jest niezwykłym i koniecznym rozwiązaniem.

O rankingu zdecydował panel 22 ekspertów: dietetyków, specjalistów od odżywiania, otyłości oraz psychologii jedzenia, jak również od cukrzycy i chorób serca. Eksperci ci oceniali 25 diet w siedmiu kategoriach: jak łatwe są do przestrzegania, ich zdolność do powodowania krótko- i długoterminowej utraty wagi, kompletność odżywcza, bezpieczeństwo, potencjał zapobiegania cukrzycy i chorobom serca.


Najlepsza dieta odchudzająca

Top trzech najlepszych diet odchudzających to Weight Watchers Diet, Biggest Loser Diet oraz Jenny Craig Diet, według wspomnianego rankingu. Dane pokazują, że odchudzający się mieli największe szanse z dietą Weight Watchers, zarówno jeśli chodzi o krótkoterminową, jak i o długoterminową utratę wagi.

Dieta ta również została wysoko uplasowana pod kątem łatwości przestrzegania, wyjaśnia pani Deborah Enos. Dieta Weight Watchers jest również tą, do której ludzie wracają najczęściej. Jak dodaje jeszcze specjalistka, jak wynika z jej osobistego doświadczenia, Weight Watchers okazuje się dietą, do której ludzie naprawdę najczęściej wracają w całym swoim życiu.

Eksperci ocenili dietę Weight Watchers na 3,7 punktów na 5 w kategorii łatwa do przestrzegania, podczas gdy Biggest Loser Diet dostała 2,9 punktów w tej kategorii; natomiast Jenny Craig Diet przyznano 3,6 punktów, z zastrzeżeniem, iż jest ona daleko poniżej diety Weight Watchers jeżeli chodzi o zdolność do prowokowania utraty wagi.


Spójrzmy faktom w twarz: w naszym ruchliwym, zajętym życiu, jeżeli jakiś program nie jest łatwy do przestrzegania, to nie będziemy go najprawdopodobniej przestrzegać, stwierdza pani Deborah Enos.

Dieta Weight Watchers wygrywa w kategorii najlepszy komercyjny plan diety, przeważając nad dietą Jenny Craig, która zbyt mocno zależy od produków pakowanych i jest po prostu droga, według rankingu. Aczkolwiek, kiedy Consumer Reports ujawnił swój własny ranking komerycjnych planów w maju 2011 roku, to właśnie dieta Jenny Craig została ogłoszona zwycięzcą.

Specjaliści z Consumer Reports przyznają, że dieta jest ciężka do przestrzegania, ale podpierają się badaniem trwającym dwa lata, które objęło obserwacją 332 osoby. Prace te, opublikowane w Journal of the American Medical Association w 2010 roku, wykazały, że 92% uczestników odniosło sukces z tą dietą.

Najlepsza dieta i zdrowe jedzenie

Dieta DASH oraz dieta TLC obydwie zostały określone jako najlepsze pod kątem zdrowego jedzenia. Kategoria ta podkreśla kompletność odżywczą oraz bezpieczeństwo. Dieta śródziemnomorska znalazła się na trzecim miejscu.

Dane pokazują, że dieta DASH jest najlepsza ze wszystkich, podkreśla pani Deborah Enos. Ma ona największą wartość odżywczą. Ma ona jeden z największych poziomów witaminy B12 oraz potasu, podczas gdy program diety Weight Watchers jest ubogi w te skłasniki i zaleca swoim adeptom zażywanie multiwitaminy.

Dieta DASH przepisuje sporo dań z pełnymi ziarnami, z roślinami, nabiałem i innymi typami jedzenia, które powinniśmy spożywać codziennie, w oparciu o nasze zapotrzebowanie na kalorie. Sugeruje ona wysokie ilości włókien pokarmowych, potasu oraz magnezu, a także ogranicza słodycze do minimum, jak również poziom soli, zamykając go w dziennych zalecanych dawkach (1 500 mg dla ludzi w wieku od 51 lat, z nadciśnieniem, dla Afroamerykanów, chorujących na cukrzycę  i przewlekłą chorobę nerek; oraz 2 300 dla wszystkich innych).

Dieta DASH również wygrywa w kategorii najlepsza dieta dla diabetyków, podczas gdy dieta Ornish, która skupia się na niskim spożyciu tłuszczów oraz na ćwiczeniach fizycznych, a także na kontroli stresu, wygrywa w kategorii dieta najlepsza dla serca.

Komentarze do: Raport wyróżnia trzy najlepsze diety odchudzające na rok 2012

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz