Szukaj

Przygnębieni? Zestresowani? Zmęczeni? Sprawdźcie poziomy witaminy D we krwi!

Coraz więcej badań sugeruje, iż depresja, zmęczenie i stres wiążą się z niskimi poziomami witaminy D we krwi. Niektórzy lekarze i naturopaci sugerują nawet, że poziomy 25(OH)D3 (25-hydroksywitamina D3) w serum krwi powinny wynosić w granicach od 50 do 80 ng/ml, jeżeli zależy nam na zachowaniu optymalnego zdrowia.Dodajemy, że test 25(OH)D3 to jedyny test, który dokładnie ocenia poziomy witaminy D we krwi, choć niektórzy lekarze zalecają test na 1,25-dihydroksywitaminę D, którego wyniki mogą być mylące.

Konwencjonalna medycyna mówi, że normalne poziomy witaminy D3 powinny wynosić od 50 ng/ml do 30 ng/ml, z czym nie zgadza się dr Frank Lipman, założyciel Eleven Eleven Wellness Center w Nowym Jorku.

Jego zdaniem odczyty te wystarczą, aby zapobiec krzywicy albo osteomalacji, ale nie zapewnią nam optymalnego zdrowia.

Dr Lipman mówi: - Oznakami niedoboru witaminy D jest zmęczenie, zły sen, słaba koncentracja. 

Dr Anna Dorothea Hoeck z Niemczech przyznaje: - Leczę zmęczenie witaminą D, posługując się najpierw testem 25(OH)D3.


Uczona ta odkryła, że wraz z właściwym klinicznym leczeniem, chorzy zażywający witaminę D zdrowieją szybciej, a poważniejsze przypadki wymagają podawania minerałów, takich jak magnez i wapń.

Zarówno dr Hoeck, jak i dr Lipman, domagają się niedrogiej i dostępnej niefarmakologicznej suplementacji witaminą D.

Badanie przeprowadzone w Iranie (Isfahan University of Medical Sciences) z udziałem 200 chorych na stwardnienie rozsiane, z których połowa miała niskie poziomy witaminy D3 we krwi, potwierdziło, iż niedobór tej molekuły wiąże się w sposób znaczący z objawami depresji u tych pacjentów.

Inne badanie, również zrealizowane na pacjentach ze stwardnieniem rozsianym, w Holandii tym razem, także wykazało, że depresja u tych chorych wiąże się z niedoborem i brakiem witaminy D.

Magazyn BodyEcology wspomina, że niskie poziomy witaminy D często oznaczają, że możesz normalnie funkcjonować, ale nie możesz się cieszyć optymalnym zdrowiem.

Artykuł wspomina także, że hormon stresu kortyzol hamuje funkcjonowanie receptorów witaminy D. A więc nawet jeśli dostarczasz sobie wystarczające ilości tej molekuły (suplementy, dieta), w dalszym ciągu możesz potrzebować jej więcej, aby dobrze spać.

Naukowcy zalecają jedzenie tłustych ryb, dobrej jakości tranu, jajek oraz wątroby krów karmionych trawą.

Komentarze do: Przygnębieni? Zestresowani? Zmęczeni? Sprawdźcie poziomy witaminy D we krwi!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz