Szukaj

Poziom witaminy D u kobiety ciężarnej a waga noworodka

Autorzy badania zamieszczonego na łamach czasopisma Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism wykazali, że poziom witaminy D u kobiety w 26 tygodniu ciąży ma wpływ na wagę płodu oraz obwód jego głowy. Głównym źródłem witaminy D zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych jest naturalnie występujące światło słoneczne.Składnik ten można odnaleźć również w niektórych rodzajach pożywienia. W większości przypadków jednak niedobór witaminy D spowodowany jest zbyt rzadkim kontaktem z promieniami słonecznymi.

Braki tego składnika mogą przejawiać się zaburzeniami gospodarki wapniowej i fosforowej naszego organizmu, a także osłabieniem układu kostnego.

Wedle dr Alison Gernard z University of Pittsburgh, poziom witaminy D u kobiety ciężarnej w pierwszym oraz drugim trymestrze ciąży ma wpływ na rozwój płodu. W przypadku, gdy poziom tego komponentu jest obniżony, waga płodu ulega z reguły zmniejszeniu.


Na potrzebę badań naukowcy przeanalizowali łącznie przypadki 2146 kobiet o obniżonym poziomie witaminy D będących w 26 lub wcześniejszym tygodniu ciąży.

Waga noworodków była kontrolowana zaraz po narodzinach, a pomiar obwodu głowy i ważenie łożyska wykonywano w przeciągu 24 godzin od porodu.

Dr Lisa Bodnar z Univeristy of Pittsburgh twierdzi, że badania te są niezwykle ważne, ponieważ pozwala na dokładniejszą analizę zależności pomiędzy niedoborem witaminy D oraz zmianami patologicznymi w okresie rozwojowym płodu.

Komentarze do: Poziom witaminy D u kobiety ciężarnej a waga noworodka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz