Szukaj

Poradniki żywieniowe kłamią?

Aktualne wyniki badań nie rekomendują korzystania z poradników żywieniowych, które nastawione są na wysokie spożycie kwasów tłuszczowych wielonienasyconych i niskie spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych. Artykuł na ten temat ukazał się w Annals of Internal Medicine.

Nienaukowe podejście

Poradniki żywieniowe często zachęcają do niskiego spożycia tłuszczy nasyconych i do wysokiego spożycia kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, a także unikanie tłuszczy trans ( rodzaj tłuszczów z grupy nienasyconych), by nasz układ sercowo-krążeniowy dobrze funkcjonował. Jednak żadna z proponowanych przez poradniki żywieniowe ilości kwasów tłuszczowych nie jest potwierdzona naukowo.

Czy poradnik dietetyczny może nam zaszkodzić?

Zobacz również:

Do końca nie wiadomo, na jakich źródłach opierają się twórcy niektórych poradników żywieniowych. Niektóre z proponowanych przez nich codzienne porcje kwasów tłuszczowych mogą być przyczyną chorób wieńcowych.

Naukowcy przeprowadzili długotrwałe badania perspektywiczne dotyczące szerokiej rangi dietetycznych i organicznych miar ilości kwasów tłuszczowych, które mogą wpływać na zachorowalność na choroby wieńcowe. Wyniki badań wykazały, że poradniki żywieniowe dla osób z chorobami wieńcowymi, które rekomendują wysokie spożycie kwasów tłuszczowych wielonienasyconych i zmniejszone spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych niekoniecznie odpowiadają wymaganiom stawianym przez organizm. Zauważono także, że suplementowanie podobnych składników wcale nie zmniejsza ryzyka zachorowalności na choroby wieńcowe.

Monika Kachniarz

Komentarze do: Poradniki żywieniowe kłamią?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz