Szukaj

Poradniki żywieniowe kłamią?

Aktualne wyniki badań nie rekomendują korzystania z poradników żywieniowych, które nastawione są na wysokie spożycie kwasów tłuszczowych wielonienasyconych i niskie spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych. Artykuł na ten temat ukazał się w Annals of Internal Medicine.

Nienaukowe podejście

Poradniki żywieniowe często zachęcają do niskiego spożycia tłuszczy nasyconych i do wysokiego spożycia kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, a także unikanie tłuszczy trans ( rodzaj tłuszczów z grupy nienasyconych), by nasz układ sercowo-krążeniowy dobrze funkcjonował. Jednak żadna z proponowanych przez poradniki żywieniowe ilości kwasów tłuszczowych nie jest potwierdzona naukowo.

Czy poradnik dietetyczny może nam zaszkodzić?

Do końca nie wiadomo, na jakich źródłach opierają się twórcy niektórych poradników żywieniowych. Niektóre z proponowanych przez nich codzienne porcje kwasów tłuszczowych mogą być przyczyną chorób wieńcowych.

Naukowcy przeprowadzili długotrwałe badania perspektywiczne dotyczące szerokiej rangi dietetycznych i organicznych miar ilości kwasów tłuszczowych, które mogą wpływać na zachorowalność na choroby wieńcowe. Wyniki badań wykazały, że poradniki żywieniowe dla osób z chorobami wieńcowymi, które rekomendują wysokie spożycie kwasów tłuszczowych wielonienasyconych i zmniejszone spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych niekoniecznie odpowiadają wymaganiom stawianym przez organizm. Zauważono także, że suplementowanie podobnych składników wcale nie zmniejsza ryzyka zachorowalności na choroby wieńcowe.

Monika Kachniarz

Komentarze do: Poradniki żywieniowe kłamią?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz