Szukaj

Pomoc dla dzieci z Europy w przezwyciężaniu niezdrowych pokus żywieniowych

Z powodu bardzo łatwego dostępu do słodyczy i innych rodzajów niezdrowej żywności, dzieci i nastolatki w Europie są narażone na różnego rodzaju pokusy. W jaki sposób mogą się więc nauczyć nieulegania im? W celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie został założony europejski program badawczy TEMPEST, finansowany w ramach siódmego projektu ramowego Unii Europejskiej.Są w niego zaangażowani naukowcy z dziewięciu krajów: Holandii, Belgii, Danii, Finlandii, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii i Wielkiej Brytanii. TEMPEST ruszył w 2009 roku i potrwa do 2013.

W ramach programu przygotowano strategie, które mają pomóc dzieciom w tłumieniu lub kontrolowaniu ochoty na słodycze. Jednym z głównych celów TEMPEST jest zwalczanie nasilającego się problemu otyłości wśród dzieci i młodzieży w Europie, poprzez dostarczenie grupie docelowej narzędzi, pomagających unikać niezdrowego jedzenia.

Badacze opracowali sześć różnych strategii w oparciu o ankiety przeprowadzone w dziewięciu europejskich krajach w grupie dzieci od 10 do 17 roku życia. 

Wspólnym założeniem było to, że młodzi ludzie muszą brać udział we włączaniu właściwych strategii do swojego codziennego życia oraz aktywnie wpływać na własne zdrowie.


„Niektóre dzieci uważają, że łatwiej jest kontrolować swoje nawyki żywieniowe poprzez zupełne wyeliminowanie niezdrowych przekąsek, podczas gdy inne wolą znaleźć coś, co odciągnie ich uwagę i pozwoli zapomnieć o ochocie na słodkości. Cały czas to inni ustalają dla nich reguły, stwierdzając, że powinni codziennie jeść świeże owoce, albo, że mogą jeść słodycze tylko w weekendy”, wyjaśnia Liliya Nureeva, doktorantka na Aarhus Universitet.

„Dzieci powinny być świadome strategii, które działają na ich korzyść, co pozwoli im aktywnie kontrolować spożywanie niezdrowego jedzenia”, kontynuuje.

Wskazanie niezdrowych elementów stylu życia dzieci i nastolatków i opracowanie strategii pomagających w zmianie przyzwyczajeń jest bardzo złożonym problemem. Obejmuje on zgromadzenie wiedzy na temat tego, co stanowi dla ludzi pokusy, a następnie ustalenie metod ich unikania lub przezwyciężania.

Kolejny krok to stwierdzenie, w jaki sposób wyznaczać cele i zasady, aby pomóc w zerwaniu z niezdrowym stylem życia.

Liliya Nureeva uważa, że rodzice, nauczyciele i wszyscy, którzy mają bliski kontakt z dziećmi, mogą pomóc im we włączeniu tych strategii do ich codzienności.

Pod koniec tego roku TEMPEST planuje opublikować poradnik dla rodziców i innych osób, które mogą być pomocne młodym ludziom w procesie aktywnego wprowadzania zmian w przyzwyczajeniach żywieniowych.

Komentarze do: Pomoc dla dzieci z Europy w przezwyciężaniu niezdrowych pokus żywieniowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz