Szukaj

Płatki śniadaniowe pomocne w utrzymaniu prawidłowego BMI

Dzieci, które żyją w rodzinach o niskim dochodzie, gdzie śniadanie jest rzeczą niepewną, nie muszą wcale spożywać drogich produktów, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Regularne jedzenie płatków śniadaniowych ma pozytywny wpływ na zdrowie i wagę dzieci. Ponadto, najnowsze badania potwierdzają – tak skonstruowane śniadanie może pomóc w walce z otyłością.Zboża to doskonały wybór śniadaniowy, w dodatku prosty i smaczny, a przy tym dostarczający niezbędnych minerałów.

Roli, jaką odgrywa śniadanie w stosunku do wagi i ogólnego odżywania się wśród dzieci z niskimi dochodami, przyjrzała się grupa badaczy na czele z dr Laną Frantzen.

Przeprowadzono wywiad z grupą 625 dzieci w wieku szkolnym (klasy 4-6) w San Antonio. Raz w roku, proszono je o zapamiętanie tego, co jadły w ciągu ostatnich trzech dni i obliczenie swojego BMI.

Badanie trwało 3 lata, co pozwoliło naukowcom na analizę 9 śniadaniowych dni u każdego dziecka. Z danych wynika, iż dzieci, które jadły płatki śniadaniowe tylko w ciągu 4 z 9 dni, wykazały nadwagę, w porównaniu do tych, które spożywały je we wszystkie 9 dni.

Te, które nie jadły płatków na śniadanie, spożywały różnego rodzaju posiłki - od jajecznicy, po biały chleb i kiełbasę. Niepokojący jest jednak fakt, iż 32% czwartoklasistów nie jadło śniadania w ogóle.


Zboża bogate są w witaminy i minerały. Dzieci, które jadły płatki śniadaniowe, spożywały przy tym więcej składników odżywczych niż inne - mowa tu zwłaszcza o witaminie D, B-3, B-12, wapniu, żelazie, cynku i potasie. Ponadto, dostarczały swojemu organizmowi więcej błonnika i kalorii. Dodatkowo spożywały większe ilości mleka, które również jest cennym źródłem wapnia i wielu witamin.

Jeżeli rodzice zdecydują się na tego typu formę śniadaniową dla swoich dzieci, przy wyborze płatków zbożowych powinni zwrócić uwagę na dwie rzeczy – zawartość błonnika i cukru. Bowiem nie wszystkie rodzaje są zdrowe dla organizmu, a większość z nich zawiera duże ilości tłuszczu i dodatkowego cukru.

Analiza nie oddzieliła jednak dzieci, które jadły wyłącznie płatki śniadaniowe, od tych, które jadły na śniadanie coś innego, co również zawiera duże pokłady witamin i minerałów.

Aczkolwiek postępem, jaki osiągnięto dzięki badaniu, jest wiedza o dużym znaczeniu spożywania porannego posiłku.

Istnieje związek między prawidłowym BMI i płatkami, jednak nadal nie jest jasne, jak to działa. Dr Haemer powiedział, iż to, co osiągnięto do tej pory, nie daje jeszcze pełnego obrazu tego, jak to się dzieje, że zboża mogą zapewnić dobre BMI, a przy tym skutecznie nasycić organizm.

Dalsze badania mogą pomóc w znalezieniu odpowiedzi na to, czy faktycznie płatki śniadaniowe mogą być skuteczne w zapobieganiu epidemii otyłości.

Komentarze do: Płatki śniadaniowe pomocne w utrzymaniu prawidłowego BMI

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz