Szukaj

Picie 4 filiżanek kawy i herbaty dziennie jest lepsze niż całkowita abstynencja?

Dobre wieści dla miłośników kawy i herbaty – macie niższe ciśnienie krwi niż ci, którzy nigdy tych napojów w ogóle nie spożywają. A ci, którzy piją ich najwięcej, mają najniższe ciśnienie ze wszystkich, jak wynika z nowego badania Preventive and Clinical Investigations Centre w Paryżu we Francji.Brytyjska angencja NHS przestrzega, że picie ponad 4 filiżanek kawy i herbaty na dzień może podnieść ciśnienie krwi, a amatorzy herbaty i innych napojów bogatych w kofeinę powinni rozważyć ograniczenie konsumpcji.

Francuscy badacze właśnie podważyli te zalecenia – ich zdaniem, kawa i herbata pomagają obniżyć nadciśnienie.

Około 1 na 4 osoby w średnim wieku ma wysokie ciśnienie krwi. W grupie powyżej 65 roku życia dotyczy to już 50% seniorów. Wysokie ciśnienie podnosi ryzyko choroby serca, udaru mózgu oraz innych równie poważnych dolegliwości.

Francuzi postanowili więc obserwować przez jeden rok ciśnienie krwi u kobiet i mężczyzn w wieku od 16 do 95 lat. Uczestników poproszono, aby notowali, ile piją kawy i herbaty.


Rezultaty uzyskane w ten sposób podzielono na trzy grupy: całkowita abstynencja od kawy i herbaty, picie 1 – 4 filiżanek dziennie, picie powyżej 4 filiżanek na dzień.

Okazało się, że ludzie, którzy pili dużo herbaty, wyciągali z tego najwięcej korzyści i mieli najlepsze wyniki ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Mieli też najniższy puls i rytm bicia serca. Ludzie preferujący kawę mieli tylko nieco wyższe wyniki ciśnienia krwi.

Grupa, która miała największe odczyty ciśnienia krwi, pulsu i bicia serca to byli ludzie, którzy nie pili ani kawy, ani herbaty.

W sumie, różnice między tymi wszystkimi grupami były tak naprawdę niewielkie, ale francuscy naukowcy podkreślają, iż mają one swoje znaczenie.

Lekarze od dawna wyrażają sprzeczne opinie na temat powiązań kawy, herbaty i ciśnienia krwi. Niektóre badania zalecają umiar, mówiąc, że niewielka konsumpcja tych napojów faktycznie obniża ciśnienie krwi; inne prace dochodzą do niezbyt rozstrzygających wniosków.

Wielu ekspertów obawia się, że duża konsumpcja kawy i herbaty jeszcze pogorszy stan nadciśnieniowców.

Dr Bruno Pannier, którzy przedstawił te odkrycia na konferencji European Society of Hypertension w Mediolanie, mówi: - Być może za dobroczynnym działaniem herbaty i kawy stoją flawonoidy, które rozluźniają naczynia krwionośne, obniżając tym samym ciśnienie krwi.

Dodajmy jeszcze, że badanie to nie przyjrzało się oddzielnie herbacie zielonej, czarnej i herbatom ziołowym.

Komentarze do: Picie 4 filiżanek kawy i herbaty dziennie jest lepsze niż całkowita abstynencja?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz