Szukaj

Otyły mężczyzna będzie miał otyłe dzieci i wnuki

Jeżeli jesteś otyły i planujesz spłodzić potomka, zdecydowanie powinieneś stracić zbędne kilogramy: inaczej twoje dzieci i twoje wnuki odziedziczą twój ogromny obwód talii i zaburzenia metaboliczne, a tego byś nie chciał. Naukowcy odkryli właśnie - w badaniach przeprowadzonych na myszach - że otyli potencjalni ojcowie, nawet ci, którzy nie mają oznak cukrzycy, przekazują te negatywne cechy głównie córkom, choć synowie także są zagrożeni.Badanie ukazało się w The FASEB Journal.

Generalnie rzecz ujmując, potomstwo otyłych samców, niezależnie od płci, jest zagrożone chorobami metabolicznymi.

Dr Tod Fullston z University of Adelaide w South Australia, mówi: - Jeżeli te odkrycia potwierdzą się u ludzi, powinniśmy zachęcać potencjalnych otyłych ojców, aby zrzucili zbędne kilogramy przed spłodzeniem potomstwa, dla dobra swojego i dla dobra przyszłych generacji.

Aby dokonać tego odkrycia, dr Fullston posłużył się dwiem grupami gryzoni. Jedna była karmiona dietą zbliżoną do diety fast food u ludzi, a druga odżywiała się zdrowo.


Kiedy porównano obydwie grupy okazało się, że pierwsza przybrała na wadze i miała więcej tkanki tłuszczowej bez oznak cukrzycy.

Następnie samce skojarzono z samicami o normalnej wadze i diecie. Potomstwo tych par znów skojarzono z normalnie ważącymi i zdrowo karmionymi myszami.

Okazało się, że obydwa pokolenia młodych myszy cierpiały na zaburzenia metaboliczne i otyłość.

Naukowcy następnie porównali mikroRNA w nasieniu otyłych myszy z mikroRNA myszy kontrolnych. Wydedukowali, iż zmiany w tym mikroRNA mogą częściowo odpowiadać za przeniesienie tych zaburzeń z ojców i dziadków na dzieci i wnuki.

Sugeruje to, że dieta zmienia nasienie samców pod kątem molekularnym, co z kolei programuje embriony i ich ryzyko metabolicznych i reprodukcyjnych problemów.

Poza tym, jak wynika z badania, te niekorzystne skutki dla zdrowia nie dotyczą jedynie bezpośredniego potomstwa, ale także kolejnego pokolenia.

Dr Gerald Weissman, redaktor naczelny The FASEB Journal, podsumowuje: - Widzimy, że otyłość to poważny problem dla potomstwa otyłych mężczyzn. Mamy nadzieję, że dzięki kolejnym badaniom potencjalni ojcowie znajdą sposób na schudnięcie, nie tylko dla własnego dobra, ale też dla przyszłych pokoleń.


Komentarze do: Otyły mężczyzna będzie miał otyłe dzieci i wnuki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz