Szukaj

Otyłość w dzieciństwie wiąże się z nadciśnieniem w dorosłości

Dzieci, które miały nadwagę lub otyłość, są bardziej zagrożone nadciśnieniem w wieku dorosłym, w porównaniu do dzieci o zdrowej wadze, jak wynika z badania przedstawionego na spotkaniu naukowym American Heart Association High Blood Pressure Research Scientific Sessions 2013.Badacze analizowali ciśnienie krwi i wzrost 1 117 nastolatków przez 27 lat od 1986. Pośród uczestników 68% miało normalną wagę, 16% nadwagę i 16% - otyłość.

W wieku dorosłym, 119 uczestników zdiagnozowano z nadciśnieniem – 6% miało normalną wagę w dzieciństwie, 14% - nadwagę, a 26% - otyłość.

Wyniki tych obserwacji pokazują, że otyłość w dzieciństwie może powodować nadciśnienie w dorosłości, a dzieci, które miały nadwagę, są dwa razy bardziej zagrożone nadciśnieniem niż ich rówieśnicy o normalnej wadze.

Według amerykańskiej agencji CDC, poziomy otyłości dziecięcej w USA wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 30 latach.


Co więcej, badania osób w wieku od 5 do 17 lat pokazały, że 70% młodych ludzi, którzy są otyli, mają co najmniej jeden czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, taki jak wysoki cholesterol albo nadciśnienie.

Główna autorka omawianych prac, dr Sara E. Watson z Riley Hospital for Children na Indiana University, mówi: - Ważne jest, aby pediatrzy doradzali swoim pacjentom odnośnie ryzyka wysokiego ciśnienia krwi, powiązanego z nadwagą i otyłością. Należy podkreślać znacznie zdrowej diety, redukcji spożywanego sodu oraz wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Prof. Wanzhu Tu z Indiana University School of Medicine, jeden ze współautorów prac, dodaje: - Nasze badanie podkreśla konieczność regularnego sprawdzania ciśnienia krwi i wagi u pediatrycznych pacjentów. Obliczyliśmy, po przeanalizowaniu wagi, płci u wieku, że dzieci, które miały co najmniej jeden odczyt nadciśnienia, były o 10% bardziej zagrożone nadciśnieniem w dorosłości, w porównaniu do tych, których wyniki ciśnienia były stale normalne w dzieciństwie.

Komentarze do: Otyłość w dzieciństwie wiąże się z nadciśnieniem w dorosłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz