Szukaj

Ostatni posiłek skazanych na śmierć

Celem przeprowadzonych badań naukowców z Cornell University było uzyskanie informacji na temat tego, jak ludzie odnoszą się do jedzenia w ekstremalnie stresujących warunkach, kiedy nie mają już nadziei na przyszłość: w celi śmierci. Co ciekawe blisko 21% z nich odmawia spożycia ostatniego posiłku.

Tłusto, niezdrowo, konkretnie

Z analizy wynika, że przeciętny posiłek cechuje duża zawartość białka, tłuszczu i kalorii: 2,756 kalorii oraz dawka białka i tłuszczu 2,5 razy wyższa od polecanej. Skazańcy najczęściej wybierają mięso, smażone produkty, desery i drinki bezalkoholowe - 39.9% osób wskazało na konkretną markę pożądanego przez nich produktu bądź napoju. W ostatnim posiłku owoce i warzywa pojawiają się raczej rzadko. Te wybory wskazują na preferencje żywnościowe charakterystyczne dla ubogich środowisk, które nie zawsze są dobrze zaopatrzone w żywność. Duży odsetek produktów konkretnej marki, może być powodowany przez chęć pocieszenia się przy pomocy czegoś znanego.

Jak stres wpływa na odżywianie?

Badania ukazują, że ludzie, wybierając ostatni posiłek, mają tendencję do wybierania jedzenia dobrze znanego, konkretnego i dającego pocieszenie. U niektórych aktywuje się psychologiczna reakcja walki lub ucieczki, która sprawia, że w stresujących sytuacjach tracą apetyt. Wiedząc, jak człowiek reaguje i zarządza stresem, biorąc pod uwagę zachowania żywnościowe, można przeciwdziałać niechcianemu spadkowi bądź wzrostowi wagi.

Komentarze do: Ostatni posiłek skazanych na śmierć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz