Szukaj

Oliwa z oliwek i warzywa w diecie śródziemnomorskiej mają korzystny wpływ na ciśnienie krwi

Wyniki nowych badań, prowadzonych przez King's College London w UK, pozwalają lepiej zrozumieć, dlaczego stosowanie diety śródziemnomorskiej, kojarzy się z polepszeniem zdrowia. Połączenie nienasyconych tłuszczów i warzyw, bogatych w azotyny i azotany w jednej diecie, powoduje wzmożenie produkcji kwasów tłuszczowych, które blokują enzymy, obniżające ciśnienie krwi.

Wyniki badań, zostały przedstawione przez autorów w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Typowa dieta śródziemnomorska, zawiera produkty bogate w tłuszcze nienasycone, takie, jak oliwa z oliwek, ryby, orzechy i awokado, ale i produkty bogate w wspomniane azotyny i azotany, np. warzywa liściaste (sałata, szpinak), seler, marchew. Odkryto, że spożywanie pokarmów z tych dwóch grup jednocześnie, sprawia, że nienasycone kwasy tłuszczowe, reagują ze związkami azotu w warzywach do grupy związków, znanych jako kwasy tłuszczowe typu nitro.

Wysokie ciśnienie – większe serce

Przeprowadzono serię eksperymentów na zwykłych myszach i myszach laboratoryjnych z genetycznymi modyfikacjami, aby pokazać, że kwasy tłuszczowe (nitro), pomagają obniżyć ciśnienie krwi poprzez ograniczanie działania enzymu znanego jako hydrolaza epoksydowa. Autorzy badań zauważyli, że wcześniejsze badania również na to wskazywały.

Badacze podali obu grupom mysz hormon, wywołujący wysokie ciśnienie, a następnie zaaplikowano im kwasy tłuszczowe typu nitro, dostarczone i pozyskane bezpośrednio z diety śródziemnomorskiej. Ciśnienie obniżyło się w grupie zwykłych myszy, ale nie miało to miejsca w grupie myszy laboratoryjnych.

Hormon, odpowiedzialny za wysokie ciśnienie, spowodował powiększenie serca u wszystkich myszy. Jednak po podaniu kwasów typu nitro, rozmiar serca uległ redukcji jedynie w przypadku zwykłych myszy. Badania wykazały szereg ciekawych sygnałów i reakcji, które mają wpływ na obniżenie ciśnienia krwi.

Najlepsza niskotłuszczowa dieta

Philip Eaton, profesor Cardiovascular Biochemistry mówi:

"Wyniki naszych badań wyjaśniają, dlaczego podczas wcześniejszych testów dieta śródziemnomorska wypadła tak korzystnie. Uzupełnienie jej o oliwę z oliwek lub orzechy, pozwoli zmniejszyć częstotliwość chorób sercowo – naczyniowych, jak udar mózgu, niewydolność serca, czy zawał.”

Wiele organizacji, włączając z  British Heart Foundation and the Medical Research Council UK, pomagało sfinansować badania. W lutym 2014 r., na podstawie analizy badań nad dietą od 1957 roku do dziś, stwierdzono, że właśnie dieta śródziemnomorska jest najlepszą pod względem niskiej zawartości tłuszczu I najskuteczniejszą w zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Agata Sugak

Komentarze do: Oliwa z oliwek i warzywa w diecie śródziemnomorskiej mają korzystny wpływ na ciśnienie krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz