Szukaj

Naukowcy odkryli, jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw

Dodawanie niewielkich ilości warzywnego puree do mleka lub ryżu podawanego dziecku może sprawić, że później chętniej będzie sięgało po warzywa, jak wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników Uniwersytetu w Leeds.

Dzieci, którym podawano mleko z ryżem zmiksowanym z warzywnym puree jadły niemal o połowę więcej warzyw, niż te dzieci, które spożywały tylko mleko z ryżem.

Wzór z Francji

- Do badań zainspirowały nas francuskie matki, które często podają swoim dzieciom mleko wzbogacone wodą, w której gotowały się warzywa. Dzięki temu dzieci przyzwyczajały się do smaku warzyw i same po niej później sięgały. Francuskie matki pokazały nam, że wyrobienie u dzieci nawyku sięgania po warzywa może być łatwym zadaniem - mówi profesor Marion Hetherington z Uniwersytetu w Leeds.

W badaniach wzięło udział 36 matek z przynajmniej półrocznym dzieckiem. Kobiety zostały podzielone na dwie grupy – pierwsza z nich podawała dzieciom zwykłe mleko przez pierwsze 12 dni, a przez następne 12 dni mleko wzbogacono o ryż.

W drugiej grupie kobiety podawały swoim dzieciom mleko z warzywnym puree przez pierwsze 12 dni i ryż z warzywnym puree przez następne 12 dni. Po tych 24 dniach, zarówno pierwsza, jak i druga grupa matek podawała swoim dzieciom warzywne puree przez 11 dni.

Najpopularniejsza marchewka

Kobiety podawały swoim dzieciom różne warzywa: marchewki, szpinak, brokuły i zieloną fasolkę. Najpopularniejsza wśród dzieci okazała się marchewka.

- Z tych badań możemy wyciągnąć prosty wniosek: tak prosta rzecz, jak dodanie odrobiny warzywnego puree do mleka lub ryżu, może spowodować, że dzieci będą chętniej sięgały po warzywa. Warzywa mają gorzki posmak, dlatego dobrze jest stopniowo do niego przyzwyczajać dzieci. Równie istotne jest, by matki karmiące piersią spożywały dużo świeżych warzyw - wyjaśnia profesor Hetherington. - Wystarczy podawać dziecku niewielkie porcje tych warzyw, by odniosło to skutek. Pamiętajmy,że w życiu dziecka najważniejsze jest pierwsze 1000 dni. To decydujący okres, jeśli chodzi o jego późniejsze nawyki żywieniowe.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Naukowcy odkryli, jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz