Szukaj

Małpy, które są na diecie, wcale nie żyją dłużej

Amerykańskie badania, które trwały blisko 23 lata, ukazały, iż w przypadku małp, niskokaloryczne odżywianie nie wpływa na przedłużenie ich życia. Jednak takie odżywianie ma korzystny wpływ dla ich zdrowia. Także i diety stosowane przez wiele lat nie mogą przedłużyć życia. Takie wyniki wieloletnich badań zostały upublicznione w fachowym czasopiśmie „Nature”.Małpy będące na diecie są wprawdzie chudsze niż inne kontrolowane przez naukowców, oraz zapadają trochę później na choroby wieku starczego, ale nie ma to wpływu na ich długość życia.

Amerykański National Institute of Aging (NIA) rozpoczął swoje badania na małpach makak rezus (Macaca mulatta) w 1987 roku. Głównym pytaniem było: czy małpy makak żyją dłużej będąc na diecie, tak jak udowodniono to już wiele razy przeprowadzając badania na myszach oraz szczurach?

Kiedy naczelne żyją w niewoli i dostają wystarczająco dużo jedzenia, dożywają średnio 27lat; a pojedyncze osobniki dożywają nawet 40lat.

„Dieta z 30% mniejszą dawką kalorii wcale nie polepsza zdolności do dłuższego życia u małp” – deklaruje Rafael de Cabo z NIA.

„Super-starzec”


W pierwszej z badanych grup, zwierzęta miały od 16 do 23 lat.  Ascetycznie żyjące osobniki nie żyły dłużej niż inne, które odżywiały się normalnie.

Ani samce, ani samice nie zyskały na redukcji kalorii. Niemniej jednak, grupa badawcza doszła do jeszcze jednego wniosku: biorąc pod uwagę zwierzęta, które późno przeszły na dietę, cztery z nich dożyły 40 lat, natomiast w grupie kontrolnej była to zaledwie jedna małpa.

Redukcja kalorii nie podwyższyła jednak ani średniej długości życia, ani maksymalnego wyniku. Największe znaczenie nie miało odżywianie, lecz perfekcyjna opieka.

W drugiej grupie obserwowanych było 86 małp w wieku od roku do 14 lat. Wśród 40 z będących na diecie zwierząt, 8 (20%) zmarło później na choroby wieku starczego, natomiast wśród 46 małp nie objętych redukcją podawanych kalorii - 11 (24%) osobników. 

Abstrahując od małych różnic, liczby te nie są ostateczne – piszą naukowcy. Większość z żyjących nadal zwierząt, umrze zapewne w ciągu kolejnych 10 lat.

Prawdopodobieństwo, że w kolejnych 5-10 latach pojawi się jakiś znaczący efekt, który zacznie wpływać na średnia długość życia małp, jest niewielkie.

Jednakże, nie był to nadaremny głód. Diety miały także pozytywny wpływ na zdrowie.

Zwierzęta, które dostawały mniej jedzenia, później zapadały na choroby wieku starczego. Po drugie, chudsze osobniki z młodszej grupy, rzadziej dotykały choroby układu odpornościowego czy rak.

Zespół naukowców postanowił kontynuować swoje badania, a następnie porównać wyniki.

Komentarze do: Małpy, które są na diecie, wcale nie żyją dłużej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz