Szukaj

Lekarstwo okazuje się bardzo obiecujące u otyłych małp

Naukowcy amerykańscy przetestowali nowe lekarstwo przeznaczone do walki z otyłością. Ma ono pozwalać na redukcję wskaźnika masy ciała BMI oraz obwodu talii otyłych małp. Jest to nowy trop w kierunki terapii dla wszystkich osób cierpiących na otyłość.


Choroba  ta bowiem staje się dziś prawdziwym problemem zdrowia publizcnego. Otyłość ma dotykać już miliony ludzi na całej ziemi.

W rzeczywistości, badacze z centrum badawczego Anderson Center, które zajmuje się badaniami nad rakiem  (przy uniwersytecie w Teksasie), właśnie przeprowadzili doświadczenia nad nowym lekiem, które jest przeznaczone do obniżania wagi u osób otyłych. 

Lekarstwo to już wykazało raczej obiecujące rezultaty w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach. Według badania opublikowanego w przeglądzie naukowym Science Translational Medicine, czynnik odchudzający, eksperymentalny dodajmy, który został nazwany Antipotide, zawiera w rzeczywistości molekułę zdolną do przytwierdzania się do proteiny, która jest obecna na ścianach naczyń krwionośnych, odżywiających komórki tłuszczowe.


Molekuła ta więc odcina w pewien sposób te naczynia i pozbawia komórki „jedzenia”. Jest to pierwsze działanie, które łączy się z działaniem peptydu syntetycznego, wyzwalającego proces apoptozy (śmierć komórki, zaprogramowana), na łonie komórek tłuszczowych, które następnie są metabolizowane przez organizm.

Po określeniu optymalnych dawek eksperymentalnych, badacze przeprowadzili próby na trzech różnych gatunkach małp wąskonosych, które cierpiały na otyłość. Badając swoje małpy drogą obrazowania medycznego, naukowcy stwierdzili, że leczone naczelne prezentowały bardzo dużą redukcję tkanki tłuszczowej, w porównaniu do grupy kontrolnej, która nie była leczona magicznym lekiem.

Zmiejszenie tkanki tłuszczowej przełożyło się na redukcję wskaźnika masy ciała BMI, jak również na redukcję obwodu talii u tych naczelnych. Jednakże, rezultaty te na tę chwilę zostały uzyskane jedynie u zwierząt. Do tej pory, nie przeprowadzono żadnych prób na człowieku.

Ale naukowcy pozostają ufni i pewni siebie w obliczu obietnic składanych przez ich wynalazek. Rozwój tej terapii dla ludzi pozwoli na niechirurgiczne leczenie otyłości, poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Będzie ona również alternatywą dla innych leków odchudzających, skomentowała w ten sposób doktor Renata Pasqualini, główna autorka tego badania, cytowana przez 7sur7.

Komentarze do: Lekarstwo okazuje się bardzo obiecujące u otyłych małp

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz