Szukaj

Koenzym 1 (NADH)

Wszystkie organizmy żywe, w tym również człowiek, potrzebują do funkcjonowania energii. Jest ona dostarczana organizmowi wraz z pokarmem, który pod wpływem wielu reakcji chemicznych wytwarza energię. Większość reakcji przebiega przy udziale enzymów, w skład których wchodzą koenzymy. KOENZYM 1 jest to substancja biologiczna, występująca w organizmie człowieka, która dostarcza zarówno energii fizycznej jak i umysłowej.Jako jeden z najważniejszych koenzymów (enzymów wspomagających) jest odpowiedzialny za przetwarzanie pożywienia w energię, a tym samym jego prawidłowe funkcjonowanie.

Działanie Koenzymu 1 (NADH) polega głównie na udziale w transporcie atomów wodoru (proton plus elektron) z substratu na cząsteczkę tlenu w mitochondrialnym łańcuchu oddechowym, w wyniku czego powstaje cząsteczka wody. Procesowi temu towarzyszy wydzielanie energii magazynowanej w postaci ATP (adenozynotrójfosforanu), który pełni funkcję przenośnika energii.

Im więcej wyprodukowanej energii, tym większa wydajność komórek, zarówno mózgu, mięśni jak i organów wewnętrznych.

Koenzym 1 (NADH)

 • Podobnie jak ATP bierze udział w etapach rozkładu cząsteczki glukozy do dwutlenku węgla i wody, Koenzym uczestniczy w powstawaniu kwasu mlekowego przez redukcję kwasu pirogronowego w mięśniach podczas wysiłku.

 • Jest odpowiedzialny między innymi za udział w przekształcaniu alfa-ketoglutaranu argininy do tlenku azotu, przez co zapobiega rozpadowi mięśni, zwiększa tolerancję wysiłku fizycznego i ułatwia transport tlenu.

 • Jako silny przeciwutleniacz chroni komórki przed toksycznymi skutkami działania wolnych rodników tlenowych, powstających w wyniku oddziaływania różnych czynników środowiskowych (np. promieni słonecznych) oraz wielu endogennych procesach biochemicznych w organizmie człowieka.

Koenzym 1 (NADH) jest nośnikiem energii życiowej, która jest „paliwem" przy produkcji energii w każdej żywej komórce, wspiera nienaruszalność komórek organizmu oraz podnosi zdolności obronne organizmu.

Jego niedobór prowadzi do spowolnienia procesów enzymatycznych, a tym samym ogólnego zmęczenia organizmu.

Żeby zwiększyć jego wydajność należy dostarczyć Koenzym 1 (NADH) w postaci suplementu diety czyli produktu spożywczego. Liczne badania potwierdzają, że dostarczanie małych ilości jest zupełnie bezpieczne (nie wykazuje skutków ubocznych), a przekroczenie zalecanej dawki nie powoduje działań niepożądanych.Koenzym 1 (NADH) w postaci spożywczej nie zawiera substancji uzależniających, a także teiny i kofeiny, więc nie powoduje problemów ze snem. Może zatem śmiało zastąpić kolejną filiżankę kawy.


Koenzym 1 (NADH) wpływa na:

 • energię fizyczną podczas intensywnej pracy oraz podczas wysiłku i w stanach zmęczenia

 • zwiększenie poziomu libido u kobiet i mężczyzn

 • spowolnienie procesów starzenia się w organizmie (anty-aging)

 • redukcję zaburzeń snu związanych ze zmianą stref czasowych (jet-lag)

 • energię umysłową w stanach przepracowania, znużenia i zmęczenia oraz wysiłku psychicznego


 • poprawę zdolności zapamiętywania i koncentracji

 • złagodzenie napięcia nerwowego w sytuacjach stresowych

 • choroby neurodegeneracyjne: choroba Parkinsona i choroba Alzheimera - Koenzym 1 poza neutralizacją wolnych rodników zwiększa wytwarzanie dopaminy w organizmie. Wstępne wyniki badań klinicznych przeprowadzone na ok. 900 pacjentach z chorobą Parkinsona wykazały umiarkowaną lub znaczną poprawę stanu zdrowia u 80% badanych. Podobne rezultaty uzyskano na grupie 470 pacjentów w innym eksperymencie klinicznym.

 • poprawę samopoczucia oraz nastroju

 • wydajne funkcjonowanie systemu odpornościowego


Koenzym 1 jest przede wszystkim skierowany do ludzi, którzy odczuwają deficyt energetyczny. Są to osoby poddane częstym stresom, czy cierpiącym na bezsenność. Koenzym ma również pomóc osobom wykonującym znaczny wysiłek fizyczny, w szczególności sportowcom. Niewątpliwie korzyści ze stosowania KOENZYMU 1 mogą odnosić osoby, które często zmieniają strefy czasowe np. piloci.

Jak stosować Koenzym 1?

W celu jak najlepszego wykorzystania NADH preparat należy zażywać bezpośrednio po porannym przebudzeniu na pusty żołądek popijając dużą ilością wody. Można też przyjmować go o innej porze doby. Należy jednak utrzymać co najmniej 30-minutową przerwę pomiędzy przyjęciem tabletki koenzymu 1 a śniadaniem lub innym posiłkiem. Brak tego odstępu, a zwłaszcza spożycie preparatu po posiłku może spowodować zmniejszenie wchłaniania NADH wskutek interakcji ze składnikami pożywienia. Odstęp 30 minutowy od przyjęcia tabletki dotyczy również picia napojów innych niż woda, takich jak np. kawa, herbata czy soki owocowe.

Osoby w wieku od 30 roku życia powinny zapewnić sobie możliwość pokrycia dziennego zapotrzebowania na NADH. Mogą tego dokonać w formie przyjmowania produktów naturalnych lub tabletek. Tabletki powlekane, zawierające 7.5 mg NADH, zaleca się zażywać 1-3 tabletki rano , zaraz po obudzeniu się, na czczo, pół godziny przed posiłkiem i popić tylko wodą. Tabletki do ssania, zawierające 10 mg NADH, stosuje się 1-2 tabletki jednorazowo niezależnie od pory dnia.


Dodatkowych informacji udziela:

Agnieszka Różycka

Destino Communications

e-mail: a.rozycka@destinocommunications.com / kom. 0 502 676 106

Komentarze do: Koenzym 1 (NADH)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz