Szukaj

Jedzenie winogron może pomóc chronić serce mężczyzn z problemami metabolicznymi!

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez dr Marię Luz Fernandez i Jacqueline Barona, studentkę z laboratorium dr Fernandez w Department of Nutritional Sciences przy uniwersytecie University of Connecticut, winogrona powodują ograniczenie głównych czynników ryzyka dla chorób serca u mężczyzn: zmniejszają ciśnienie krwi, poprawiają jej przepływ i redukują stan zapalny.Za sprawcę tego dobrodziejstwa uważa się polifenol - naturalny związek znajdujący się w winogronach.

Badania opublikowano w magazynie Journal of Nutrition. Zrekrutowano do niego mężczyzn w wieku między 30 a 70 lat z problemami metabolicznymi. 

Sam zespół metaboliczny to grupa warunków, która występuje razem - zwiększone ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru, nadmiar tkanki tłuszczowej w talii albo niski HDL (dobry cholesterol), a także zwiększone stężenie trójglicerydów we krwi.


To wszystko podnosi znacznie ryzyko choroby serca, udaru i cukrzycy. To niepokojący problem zdrowia publicznego, który w USA jest coraz poważniejszy.

W badaniu uczestnicy byli losowo poproszeni o spożywanie winogron, w formie albo sproszkowanych całych owoców albo proszku placebo, przez 4 tygodnie.

Później nastąpił trzytygodniowy okres ‘wypłukiwania,’ podczas którego nie spożywano ani placebo, ani winogron. 

Wyniki są bardzo ciekawe: winogrona obniżają ciśnienie krwi, poprawiają jej przepływ i zmniejszają stan zapalny.

Pokazują one, iż rzeczywiście winogrona mogą poprawić kondycję ludzi, którzy już są w grupie podwyższonego ryzyka, mówi Fernandez.

Komentarze do: Jedzenie winogron może pomóc chronić serce mężczyzn z problemami metabolicznymi!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz