Szukaj

Jedno jabłko dziennie może chronić przed otyłością?

Jedno jabłko dziennie może ochronić przed otyłością – tak uważają naukowcy z Washington State University, którzy postanowili sprawdzić to w badaniach. Sami badacze uważają również, że jabłko nie tylko chroni przed otyłością ale również redukuje ryzyko pokrewnych zaburzeń, które powodowane są często przez bakterie jelit.

Zespół badaczy kierowany przez Giuliana Noratto ze Szkoły Nauk o Żywności w stanie Waszyngton, publikuje swoje wyniki w czasopiśmie Chemia Żywności.

Jabłka mają wiele korzyści zdrowotnych, udowodniono to już w wielu badaniach. Przykładowo w zeszłym roku opublikowano badania, które sugerowały, że codzienne jedzenie jabłka zapobiega obumieraniu naczyń.

Według najnowszego badania, które analizowało związek między konsumpcją jabłek i otyłością, owoc ten może chronić przed nadmiernym przybieraniem na wadze. Wcześniej, takich badań nie było dużo. Istotnymi elementami tego badania, były polifenole (przeciwutleniacze) i błonnik pokarmowy, który znajduje się w jabłku, a który wpływa korzystnie na bakterie jelitowe.

Mając to na uwadze, Noratto i jego zespół przeanalizował siedmem różnych odmian jabłek i ich wpływ na bakterie jelitowe u otyłych myszy laboratoryjnych.

Naukowcy wyjaśniają, że związki błonnika i polifenoli znajdujące się w jabłkach, nawet po dokładnym przeżuciu w jamie ustnej są nietknięte, czyli pozostają w tym samym stanie, co przed przeżuciem pokarmu. Następnie, gdy trafiają do organizmu, nadal bez uszczerbków dostają się prosto do jelita. Obecne tam bakterie w okrężnicy, poddawane są fermentacji, która następnie przyczynia się do wytwarzania kwasu masłowego, który stymuluje wzrost pożytecznych bakterii jelitowych. To wszystko blokuje rozwój otyłości.

Około 34,9% dorosłych Amerykanów cierpi na otyłość i w rezultacie narażeni są na zwiększone ryzyko chorób związanych z otyłością, takich jak choroba serca, udar mózgu, cukczyca typu 2 a nawet raka.

Noratto uważa, że ich odrkycia mogą porwadzić do powstania nowej strategii, która będzie w stanie zapobiec otyłości i zaburzeń z nią związanych.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Jedno jabłko dziennie może chronić przed otyłością?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz