Szukaj

Geofagia, czyli jedzenie ziemi - czy to może być zdrowe?

Choć celowe jedzenie ziemi nie brzmi zbyt apetycznie, praktyka ta ma długą historię i może być przez niektórych spostrzegana jako zdrowa - wynika z najnowszych badań.


Analiza obecnego stanu badań w tej sprawie stwierdza, że jedzenie ziemi - geofagia - może chronić organizm przed niechcianymi intruzami, takimi jak bakterie i pasożyty.

Ludzie jedli ziemię już tysiące lat temu, a przypadki geofagii odnotowano prawie w każdym kraju - twierdzi główna autorka badania Sera Young, naukowiec z Cornell University w Ithaca w Nowym Jorku. W rzeczywistości jedzenie błota odnotowywano na wszystkich kontynentach i w prawie każdym kraju.

Dlaczego jednak ludzie decydują się na wzbogacenie swojej diety w błoto? Czy ze względu na składniki odżywcze? Z powodu głodu? A może ze względu na chorobę psychiczną?

Aby rozwikłać tę zagadkę, Young wraz ze swoimi współpracownikami zbadali ponad 480 sprawozdań kulturowych na temat jedzenia ziemi, a następnie szukała wspólnego mianownika.


Okazało się, że ludzie spożywają błoto (zazwyczaj uprzednio zgotowane), nawet gdy jedzenia jest pod dostatkiem i zazwyczaj nie jedzą go tyle, aby się najeść. Jeśli chodzi o wartość odżywczą, to najpopularniejsza spożywana odmiana ziemi to rodzaj gliny, która nie jest zbytnio bogata w minerały. W rzeczywistości spożyta glina może utrudniać wykorzystanie składników pokarmowych w przewodzie pokarmowych - odkryli naukowcy.


Naukowcy wierzą, że odpowiedzią najbliższą prawdzie jest teza, że ziemia chroni organizm przed pasożytami i patogenami. Wskazują oni, że geofagia jest najbardziej powszechna wśród kobiet we wczesnym okresie ciąży oraz wśród dzieci przed okresem dorastania, co niewątpliwie ma związek z faktem, iż obydwie te grupy są szczególnie narażone na pasożyty i bakterie.

Teoria ta znajduje potwierdzenie w tym, iż jedzenie błota jest najpowszechniejsze w klimacie tropikalnym, gdzie patogeny żywnościowe występują najczęściej, a ludzie często sięgają tam po błoto do jedzenia z powodu zagrożenia dla przewodu pokarmowego.

- Mamy nadzieję, że nasza praca będzie bodźcem do dalszych badań - napisali autorzy.

- Co ważniejsze, mamy nadzieję, że ludzie przestaną myśleć, że geofagia to dziwactwo, nieaadapcyjna dewiacja zmysłu smaku. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie stwierdzić, że geofagia to wśród ludzi dość rozpowszechnione zachowanie, występujące w obu okresach życia, w których wymagamy większej ochrony przed czynnikami środowiskowymi i zarazkami.

Wyniki badania opublikowano w czerwcowym wydaniu czasopisma The Quarterly Review of Biology.

Komentarze do: Geofagia, czyli jedzenie ziemi - czy to może być zdrowe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz