Szukaj

Francuzi nie jedzą 5 porcji warzyw i owoców dziennie

Według ostatniej ankiety, obywatele kraju nad Sekwaną są bardzo dalecy od spożywania pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Przypomnijmy, że takie dawki właśnie są zalecane przez władze zdrowotne.Władze zdrowotne, chcąc ograniczyć poziom otyłości, zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe, na cukrzycę i na różnego rodzaju nowotwory, posługują się zaleceniami, które mówią o konsumpcji pięciu porcji warzyw i owoców każdego dnia. Jednakże, jak się okazało teraz, Francuzi niespecjalnie przestrzegają tych zaleceń.

W rzeczywistości, według badania zrealizowanego w 1 222 gospodarstwach domowych we Francji, przez centrum CREDOC (Centre de Recherche pour l'Étude et l'Observation des Conditions de vie, centrum badacze zajmujące się badaniami i obserwacją warunków życia), 75% populacji francuskiej nie przestrzega tych zaleceń.

Mniej niż jedna trzecia Francuzów została sklasyfikowana jako „wielcy konsumenci” warzyw i owoców i jedzą oni co najmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Konsumują oni oczywiście swoje codzienne porcje różnych warzyw i owoców, mieszczące się w granicach od 80 gram do 100 gram. Ziemniaki nie są brane pod uwagę, dodajmy jeszcze.


Jak uważa lekarz specjalista od żywienia, doktor Arnaud Cocaul, owoce są jednym z naszych najlepszych sojuszników. Ich codzienna konsumpcja pozwala pozostać w formie, unikać niedoborów pokarmowych, a przede wszystkim pomaga zapobiegać niektórym chorobom, takim jak rak albo choroby sercowo-naczyniowe.

Światowy fundusz badań przeciwko rakowi zaleca również zwiększać liczbę oraz różnicować konsumowane warzywa, owoce, pełne ziarna i suszone warzywa. Jak dodaje fundusz, tego typu produkty mogą działać korzystnie na układ pokarmowy oraz przeciwko nowotworom.

Największa konsumpcja warzyw i owoców jest zresztą obserwowana na łonie populacji w starszym wieku. Jednakże, jak podaje centrum CREDOC, ogromna większość Francuzów nie respektuje tych zaleceń (a dzieci jeszcze mniej). Jedynie 9% z przedziału wiekowego od 3 lat do 14 lat przestrzega diety prawidłowej, jak ujawnia to badanie.

Wydaje się jednakże, że zwyczaje zmieniają się powoli, a rosnąca proporcja Francuzów  - 27% w 2007 roku, 31% w 2011 roku – określa się wielkimi konsumentami owoców i warzyw. Analizy socjologiczne pokazują również, że robotnicy oraz pracownicy najgorzej wykształceni konsumują mniej owoców i warzyw niż rolnicy, rzemieślnicy, handlowcy, szefowie firm oraz kadry.

Cóż, nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę galopujące w górę ceny żywności.

Komentarze do: Francuzi nie jedzą 5 porcji warzyw i owoców dziennie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz