Szukaj

Dreszcze są tak dobre jak ćwiczenia przy produkcji brązowego tłuszczu

Nowe badania opublikowane w „Cell Metabolism” wskazują, że dreszcze przez 10-15 minut mogą spowodować, że „dobry” tłuszcz spala energię i pomaga utrzymać ciepło. Według zespołu badawczego, kierowanego przez dr Paul Lee z Garvan z Intytutu Badań Medycznych w Sydney, w Australii wyniki wskazują, że brązowy tłuszcz może być środkiem terapeutycznym przeciw otyłości i cukrzycy.

Ludzie i inne ssaki mają dwa rodzaje tkanki tłuszczowej w organizmie - brązowy tłuszcz, znany również jako brązowa tkanka tłuszczowa oraz biały tłuszcz. Główną funkcją brunatnej tkanki tłuszczowej jest wytwarzanie ciepła i dlatego wyższy poziom brunatnego tłuszczu występuje u noworodków i zwierząt w stanie hibernacji.

- Zainteresowaine w dziedzinie tłuszczu brunatnego znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ jego energia spalania sprawia, że stanowi on potencjalny środek terapeutyczny przeciw otyłości i cukrzycy. - mówi dr Lee. Biały tłuszcz przekształcony w brunatną tkankę tłuszczową może chronić zwierzęta przed cukrzycą, otyłością i stłuszczeniem wątroby. Poziomy glukozy są niższe u ludzi z bardziej rozwiniętą brunatną tkanką tłuszczową.

Naukowcy wiedzieli już, że niskie temperatury stymulują brązowy tłuszcz, powodując że spala się więcej energii. Jednak mechanizmy leżące u podstaw były nieznane.

Hormony uwalniane przez mięśnie i brązowy tłuszcz

Zespół badawczy zatrudnił grupę ochotników do badania. Wolontariusze byli wystawieni na zwiększanie zimna, od 18 stopni do 12 stopni Celsjusza, dopóki nie spowodowało to dreszczy. Wolontariusze zaczęli drżeć przy około 16 stopniach. Naukowcy odkryli, że dreszcze mięśni uwalniają hormon zwany iryzyną, a brązowy tłuszcz narażone na niskie temperatury uwalnia hormon zwany FGF21.

Ćwiczenia naśladują dreszcze

Badacze przypominają, że zespół badawczy z Uniwersytetu Harvarda odkrył iryzynę w roku 2012, określając ją jako hormon mięśni, który został wywołany przez ćwiczenia, i zmienia biały tłuszcz w brązowy. Naukowcy z  najnowszego badania mieli na uwadze, że ćwiczenia produkują ciepło. Dlatego też wątpili, dlaczego ćwiczenia mięśni miałyby skłonić mechanizm, który wytwarzałby więcej ciepła.

Aby dowiedzieć się, sami wolontariusze przeprowadzili testy. Proces, w którym uwalniana była iryzyna mięśni podczas wykonywania ćwiczeń porównano z procesem, w którym uwalniają się hormony przez drżenie.

Naukowcy odkryli, że podczas ćwiczeń na rowerze przez 1 godzinę, mięśnie uczestników wydały taką samą ilość iyzyny jak podczas drżenia przez 10-15 minut .

Tłumaczenie: Angelika Masłowska

Komentarze do: Dreszcze są tak dobre jak ćwiczenia przy produkcji brązowego tłuszczu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz