Szukaj

Dochód rodziny nie wpływa na zdrowotność diety wśród dzieci

Według nowego raportu, zmiany w dochodach w gospodarstwie domowym nie mają wpływu na zdrowotność diety dzieci.nNaukowcy odkryli, że spadek dochodów w gospodarstwie domowym nie powoduje spadku ilości owoców i warzyw podawanych dzieciom. Ich odkrycie podważa pogląd, że zdrowotność diety jest bezpośrednio związana z poziomem dochodów.

W badaniu porównano diety około 3000 dzieci ze Szkocji w wieku dwóch lat i ponownie w wieku pięciu lat. Śledzono również dochody ich rodziców w tym samym okresie.
Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu wysnuli wniosek, że dieta małych dzieci w Szkocji pogorszyła się w badanym okresie dla wszystkich, bez względu na poziom dochodów w rodzinie.

W wieku pięciu lat wszystkie dzieci jedzą mniej warzyw, a w zamian za to, dostają więcej słodyczy i słodkich napojów niż w wieku dwóch lat. Powodem może być fakt, że starszy wiek dzieci i ich świadomość pozwala na sprzeciwienie się rodzicom.

Tylko 8,1 procent badanych dzieci piło napoje więcej niż raz dziennie. W wieku pięciu lat wskaźnik ten wzrósł do 28,7 procent. Podobnie, 6,4 procent dwuletnich dzieci nigdy nie jadło warzyw. Jednak wskaźnik ten wzrósł prawie pięć razy (27,9 procent) do czasu gdy stali się pięciolatkami. W domach, w których sytuacja finansowa zmieniła się na niekorzyść, dzieci jadły mniej warzyw i owoców. Potomstwo w zamian za to, częściej jadło chipsy i słodycze. W rodzinach, w których dochody się nie zmieniły i pozostały na niskim poziomie, odnotowano mniej zdrowe diety wśród dzieci.

"Zmiany dotyczące tego, w jaki sposób rodzice szukali pieniędzy były silniej związane z dietą dzieci niż ich rzeczywisty dochód. Powodem może być to, że dochód nie jest równomiernie rozkładany pomiędzy domowników. Ponadto, jest to bieda, a nie ubóstwo, a to właśnie ono wpływa na dokonywanie wyborów żywieniowych” – powiedziała dr Valeria Skafida, autor raportu i pracownik naukowy w Centrum Population Health Sciences.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Dochód rodziny nie wpływa na zdrowotność diety wśród dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz