Szukaj

Dlaczego tłuste śniadanie nie jest dobre dla serca?

Jeżeli na śniadanie wybierasz wysokotłuszczowe kanapki, powinieneś to przemyśleć. W imię zdrowia swojego serca. Nowe badanie, przedstawione na kongresie naukowym Canadian Cardiovascular Congress pokazuje, że jedzenie dwóch typów kanapek – z przetworzonym serem i z mięsem między dwoma kawałkami bułki – w ciągu dnia, może na poważnie wpłynąć na przepływ krwi i na ciśnienie.Dr Todd Anderson, dyrektor Libin Cardiovascular Institute of Alberta, mówi: naczynia krwionośne mogą być naprawdę bardzo „nieszczęśliwe” z tego powodu.

Takie wnioski naukowcom udało się wyciągnąć dzięki udziałowi chętnych studentów. Obserwowano, w jaki sposób tłuste śniadanie wpływało na ich ciśnienie krwi, badając, jak wiele krwi przepływa przez naczynia krwionośne w ich rękach (ang. VTI, velocity time integral). 


Wysokie VTI jest dobre, ponieważ oznacza, że naczynia są w stanie rozciągać się maksymalnie, a krew może swobodnie w nich krążyć.

Uczestnikom VTI zmierzono raz, kiedy nie jedli śniadania, a następnie drugiego dnia, po spożyciu ciężkiego śniadania – 900 kalorii i 50 g tłuszczów.

Okazało się, że VTI było od 15% do 20% niższe za drugim razem, co jest bardzo niedobrą oznaką dla przepływu krwi, i to jeszcze dwie godziny po śniadaniu, w porównaniu do dnia, kiedy studenci byli na czczo.

Komentarze do: Dlaczego tłuste śniadanie nie jest dobre dla serca?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz