Szukaj

Dlaczego należy jeść prawidłowo?

Profesor Jean-Marie Bourre, specjalista neurotoksykologii oraz odżywiania, członek francuskiej akademii medycyny, wyjaśnia zalety zdrowego odżywiania w artykule zamieszczonym we francuskim Le Figaro, w wersji online. Poprawne jedzenie, tego się można nauczyć? Jak wyjaśnia profesor Jean-Marie Bourre, poprawne jedzenie nie jest sprawą naturalną ani instynktowną.Wymaga to bowiem odpowiedniego zorganizowania obwodów neuronów w mózgu, w konkretnych momentach, według chronologii zaprogramowanej przez geny, żeby „rejestrować” nie tylko smak i nazwę produktów, ale także, aby nauczyć się czerpać przyjemność z jedzenia.

Na każdym etapie swojego rozwoju, w zależności od wieku, organizm człowieka wymaga pożywienia przystosowanego do jego potrzeb, którego niedobory mogą być ciężkie do nadrobienia. Płód potrzebuje kwasów omega-3, ale trzeba czasu, żeby kwasy te dotarły do płodu z organizmu kobiety. Dlatego kobiet planujące ciążę nie powinny zwlekać z konsumpcją omega-3 do momentu zajścia w ciążę, tylko zacząć konsumować te produkty już wcześniej. To samo dotyczy witaminy B9, niezbędnej już od momentu zapłodnienia.

W ciągu naszego życia, nasz szkielet przechodzi trzy zmiany, ale szczyt mineralizacji osiągamy definitywnie w wieku około 20 lat. I to właśnie dlatego witamina D, wapń, oraz dobre jakościowo proteiny i ćwiczenia fizyczne, są wyjątkowo niezbędne w okresie nastoletnim.

Jeżeli zaś chodzi o komórki mięśniowe oraz o neurony, zła wiadomość jest taka: te komórki nie tylko nie są w stanie się odnawiać – albo w bardzo niewielkim stopniu – ale również mogą umrzeć już na dobre, jeżeli odżywiamy się nieprawidłowo.

Posiłek służy temu, żebyśmy mogli zaspokoić swój głód, aż do nasycenia, po którym następuje uczucie sytości. I jest to dokładne przeciwieństwo do przegryzania, gdzie nigdy nie czujemy głodu, albo już nie jesteśmy głodni. Zbyt szybkie jedzenie, które nie pozwala mózgowi na wysłanie sygnału o sytości - to wyjaśnia dlaczego dieta niskotłuszczowa, gdzie posiłki są pomijane, ponieważ czujemy się winni z powodu jedzenia, tak naprawdę przyczynia się do tycia. Natomiast, zbyt wolne jedzenie oznacza zbyt wczesne wygaszenie apetytu.

Trzeba zachować umiar, złoty środek. Starannie przeżuwać jedzenie, aby lepiej zasymilować składniki odżywcze, poczuć smak, zapach, teksturę... Aby dobrze trawić.

Wieczorem, ryba


Mózg może lepiej pracować nocą niż w ciągu dnia. Wystarczy mu dać wystarczającą ilość cukrów, przede wszystkim chleba, na kolację, aby uniknąć hipoglikemii nocnej, z całą pewnością niezauważalnej, ale która wpływa negatywnie na pamięć. Hipoglikemia nocna bowiem zakłóca odkładanie danych zgromadzonych w ciągu dnia i zmniejsza ich odtwarzanie.

Tak samo, ponieważ gruczoł tarczycowy nocą wydziela dwa razy więcej jodu niż za dnia, na kolację wybierajmy ryby.

Zły sen sprzyja otyłości, a po przebudzeniu, zanim poczujemy głód, musi upłynąć około 20 minut. Nie należy więc się zmuszać do zjedzenia śniadania zaraz po wyskoczeniu z łóżka. A w końcu, światło synchronizuje nasze rytmy ze środowiskiem poprzez siatkówkę oka: ważne jest więc, a nawet naturalnie konieczne, żebyśmy jedli obiad o godzinie 14 po południu.

Należy zażywać witaminy, które rozpuszczają się w wodzie (B i C) każdego dnia, w odróżnieniu do tych, które rozpuszczają się w tłuszczach (A, D, E i K), które odkładają się w tkance tłuszczowej. Wiemy również od niedawna, że istnieją proteiny szybkie i proteiny wolne, które się uzupełniają w prawidłowym odnawianiu mięśni, przede wszystkim.

I to właśnie dlatego osoby starsze powinny zjadać 70% swojej codziennej dawki protein raczej na śniadanie, niż rozdzielać je na cztery posiłki. A osoby młodsze powinny raczej rozdzielać proteiny na poszczególne posiłki, pamiętając również o tym, że po każdym ćwiczeniu fizycznym szybciej odzyskają siły, jeżeli do protein dodadzą również cukry.


Olej vinaigrette sprzyja przejmowaniu beta-karotenu z marchewki, jak również luteiny oraz zeaksantyny, które mają niezwykłe znacznie dla zdrowia siatkówek oka. Olej rzepakowy uzupełnia kwasy tłuszczowe omega-3 z sardynek. Powinniśmy dołączać do tego niezbędne aminokwasy, ponieważ restrykcja dotycząca jednego z nich zmniejsza znaczenie wszystkich innych. Aminokwasy współpracują ze sobą, jeżeli choćby jednego z nich brakuje, nie są już takie skuteczne. To dlatego w daniach tradycyjnych mamy zazwyczaj mięso z warzywami (słynny schabowy z surówką z kapusty...).

Tak samo, tradycja religijna, która zakazuje konsumpcji mięsa cielaka w tym samym czasie co konsumpcji mleka krowiego, jest jak najbardziej słuszna pod kątem biologicznym: w ten sposób unikamy tego, iż wapń i żelazo zniosą wzajemni swój efekt.

Tak samo zresztą zasada, żeby nie pić herbaty do mięsa jest słuszna, ponieważ polifenole z herbaty przechwytują żelazo, a to bardzo poważnie wpływa na trawienie.

A w końcu, wątroba i owoce morza to bardzo zły duet z owocami cytrusowymi i z kapustą, ponieważ witaminy B12 oraz C wzajemnie się wykluczają.

W mleku, cynk jest lepiej przechwytywany z faktu jednoczesnej obecności laktozy i protein. Włókna pokarmowe z warzyw są skuteczniejsze, jeżeli poprzedzamy je włóknami pokarmowymi z owoców, ponieważ uczucie sytości utrzymuje się dłużej. W ten sposób, unikamy niepotrzebnego przegryzania.

Gotowanie, to najskuteczniejsza przyjemność: gotowanie i rozdrabnianie pomidorów zwiększa dostępność likopenu, który jest znany z tego, iż ma prewencyjne działanie na raka prostaty. Na przykład.

Dobrze karmione zwierzęta

Dobrze karmione kury dają jajka, w których zawartość omega-3 jest trzykrotnie większa, a witamin oraz oligoelementów aż trzy – cztery razy większa. Jedzenie ryby co najmniej dwa razy w tygodniu, w tym raz ryby tłustej, to dwa razy mniejsze ryzyko zawału serca, a także pięć razy mniejsze ryzyko incydentu naczyniowo-mózgowego.

Niestety, większość ryb hodowlanych zawiera omega-3, ale tylko wtedy, kiedy są one dodawane do pożywienia ryb. Jeżeli zaś chodzi o mięso, jego wartość odżywcza w dużym stopniu zależy od tego, co jadły zwierzęta hodowlane.

Jakby nie było, zawsze lepiej jest wybierać sezonowe produkty pokarmowe. Truskawki i pomidory jeść tylko w lecie. Jabłka w zimie. To samo dotyczy również ryb oraz serów. W ten sposób najlepiej pomożemy swojemu organizmowi.

Komentarze do: Dlaczego należy jeść prawidłowo?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz