Szukaj

Dla nadciśnieniowców dieta DASH

Dieta – pierwszy etap w walce z nadciśnieniem tętniczym. Czy musi ona oznaczać wyrzeczenia i liczenie każdej kalorii? Odpowiedź brzmi nie. - Wystarczy jedynie wiedzieć co jeść, a czego unikać. Dieta nie musi być monotonna i niesmaczna, wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w sposobie codziennego żywienia...

Dla nadciśnieniowców dieta DASH

... a szybko doczekamy się korzyści w postaci pięknej sylwetki i poprawy stanu zdrowia
– mówi prof. Krystyna Widecka, Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i inicjator programu „Cała Polska leczy nadciśnienie”.

Dla kogo dieta DASH?

Dieta DASH została opracowana przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Stosowanie diety DASH może w bardzo szybkim tempie nie tylko obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu, ale także umożliwić zgubienie zbędnych kilogramów, nagromadzonych w okresie zimowym. Pozytywne efekty dla całego organizmu wynikające ze stosowania diety sprawiają, że jest ona kierowana nie tylko dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, ale także wszystkich ludzi chcących zdrowo i smacznie się odżywiać.

Co jeść a czego nie - zasady diety DASH

Program żywienia oparty na zasadach DASH jest bardzo różnorodny. Należy stosować się do kilku zasad, dzięki którym bez wielkich wyrzeczeń nasze codzienne żywienie będzie smaczne i zdrowe. Po pierwsze zamieniamy białe pieczywo i makaron na chleb razowy i brązowy ryż. Powinniśmy każdego dnia spożywać przynajmniej 6 porcji produktów zbożowych, przyjmując za porcję np. kromkę chleba lub 150 g brązowego ryżu.


Zwiększamy ilość spożywanych warzyw. Postawmy na sałatki i surówki. Codziennie powinniśmy dostarczać organizmowi ok. 4 porcji warzyw, przy czym porcja to np. 170 ml soku. Śmiało sięgajmy po jabłka, maliny lub jagody, z powodzeniem mogą posłużyć nam za wyśmienity deser lub przekąskę. Wskazane jest spożycie owoców ok. 4 razy dziennie, biorąc za porcję np. średni owoc.


Nie zapominajmy o piciu mleka, spożywaniu jogurtów i twarogów. Każdego dnia zaleca się dostarczyć ok. 2-3 porcji chudego nabiału, przyjmując za porcję np. szklankę chudego mleka bądź kubek jogurtu.  Wybierajmy mięsa chude, przede wszystkim drób np. kurczak lub indyk i  pamiętajmy o spożywaniu ryb. Powinniśmy codziennie jeść 1-2 porcje tych produktów, biorąc za porcję 90 g gotowanego mięsa bądź ryby.

Włączmy do diety nasiona warzyw strączkowych a przede wszystkim fasolę, groch, soję i soczewicę, a także nasiona innych roślin np.: pestki dyni czy sezam. Powinno się spożywać ok. 3 porcji tych produktów w ciągu tygodnia, przyjmując za porcję pół szklanki gotowanego grochu bądź 40 g orzechów.

Zamieńmy tłuszcze zwierzęce na roślinne takie jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. Należy w trakcie dnia dostarczać organizmowi 2 porcji tłuszczy, przy czym zalecana porcja to np. łyżka margaryny. Dieta DASH, nie wymaga całkowitego wyeliminowania słodyczy. Należy jednak pamiętać, aby wybierać produkty o jak najmniejszej zawartości tłuszczu. Nie powinno się spożywać więcej produktów z tej grupy niż 2-3 porcje w tygodniu a jako porcje określając np. łyżkę cukru lub dżemu.

Dieta DASH sposobem na życie!

Dzięki pozytywnym rezultatom, wynikającym ze stosowania diety, nie jest ona ograniczana przez bariery czasowe. Jak mówi prof. Krystyna Widecka, dieta ta może stać się elementem naszego codziennego funkcjonowania do końca życia. Dieta DASH opiera się na spożywaniu w odpowiednich ilościach produktów bogatych w ważne składniki odżywcze i mineralne. Nie jest ona nastawiona na odchudzanie, jednak dla osób, które odżywiały się w sposób nieprawidłowy może przyczynić się do szybszej utraty zbędnych kilogramów.

Wprowadzamy zmiany!

Wiedza na temat żywienia jest tylko połową sukcesu. Aby osiągnąć zamierzone rezultaty, należy wprowadzić w życie wszystkie zmiany i konsekwentnie ich przestrzegać. Rozpocznijmy zatem tą drogę wspólnie w trakcie Narodowego Tygodnia Pomiaru Ciśnienia, który odbędzie się już w dniach 11-17 maja.

Komentarze do: Dla nadciśnieniowców dieta DASH

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz