Szukaj

Dieta śródziemnomorska pomaga zatrzymać młodość

Dietetycy od dawna mówią o korzyściach płynących z diety śródziemnomorskiej. Jej długotrwałe stosowanie pozwala ograniczyć ryzyko raka, nadciśnienia, chorób układu krwionośnego, cukrzycy typu II oraz chorób Parkinsona i Alzheimera. Jest przy tym jedną z najbardziej atrakcyjnych i smacznych diet. Jej podstawą są warzywa, owoce, ryby i owoce morza. Charakterystyczne cechy diety śródziemnomorskiej to dużo tłuszczów nienasyconych oraz niewielkie ilości czerwonego mięsa.

Wyznaczniki młodości, czyli telomery

Badania opublikowane w The BMJ sugerują, że dieta śródziemnomorska pozwala również na opóźnienie starzenia się dzięki wpływowi, jaki wywiera na długość telomerów.

Telomery to łączenia znajdujące się na końcach chromosomów. Chronią one materiał genetyczny przed niszczeniem podczas podziału komórki. Im telomer dłuższy, tym więcej czasu może pełnić swoją rolę. W praktyce oznacza to dłuższe zachowanie zdolności komórek do dzielenia się, a co za tym idzie, opóźnienie starzenia się.

Utrzymywanie diety śródziemnomorskiej kluczem do młodości

Grupa badaczy prowadzona przez prof. Immaculata de Vivo z Brigham and Women's Hospital oraz Harvard Medical School postanowiła sprawdzić zależność pomiędzy utrzymywaniem diety śródziemnomorskiej, a długością telomerów. Wykorzystali wyniki Nurses' Health Study, aby zbadać zwyczaje żywieniowe i długość telomerów u ponad 2 500 kobiet w średnim wieku. Wzięto pod uwagę także czynniki dodatkowe, które mogły wpłynąć na interpretację wyników, np. wysoki wskaźnik BMI.

Rezultaty badań były jednoznaczne: im ściślej utrzymywana była dieta śródziemnomorska, tym dłuższe telomery.

Co ciekawe, nawet niewielkie odchylenia do diety miały wpływ na długość telomerów. Kolejnym zaskakującym wynikiem badania okazał się brak pojedynczych składników diety odpowiedzialnych za jej efekty. Dowodzi to, że do diety należy podchodzić całościowo.

Potrzeba zbadania czynników genetycznych

Diecie śródziemnomorskiej niewiele można zarzucić. Jest smaczna, zdrowa i daje szanse na dłuższą młodość. Wyniki analiz Immaculaty de Vivo i jej zespołu z pewnością są dobrą wiadomością, aczkolwiek wciąż potrzeba dokładniejszych badań. Prof. Peter Nilsson ze szwedzkiego Lund University sugeruje, że czynniki genetyczne, których nie brano pod uwagę w badaniach, mogą być bardzo ważne dla interpretacji wyników. Zgadza się też, że rezultaty są niezwykle obiecujące, choć potrzebują potwierdzenia w kolejnych pomiarach.

Agnieszka Muciek – Szewczyk

Komentarze do: Dieta śródziemnomorska pomaga zatrzymać młodość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz