Szukaj

Czarna fasola posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych

Na świecie uprawia się ponad 400 rodzajów fasoli, a jej czarna odmiana jest dostępna w każdym dobrze zaopatrzonym supermarkecie i co ważne wykazuje niezwykle cenne dla ludzkiego organizmu właściwości.

Badania prowadzone nad czarną fasolą dowiodły, że wywiera ona pozytywny wpływ na pracę układu trawiennego, pomaga w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, a nawet przeciwdziała stanom zapalnym, chorobom serca i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.

Pierwszym argumentem, który przemawia za wdrożeniem czarnej fasoli do codziennej diety, jest jej wysokobiałkowość. Wraz z soją i grochem tworzy ona grupę trzech roślin o najwyższej zawartości tego cennego składnika, którego w 100 g mają nawet więcej niż mięso i dlatego często są podstawą kuchni wegetariańskiej.

Co więcej, czarna fasola, a dokładniej substancje nadające jej charakterystyczny, ciemny kolor, są źródłem trzech cennych flawonoidów: petunidyny, malwidyny oraz delfinidyny. Związki te powodują wysoką aktywność antyoksydacyjną, czyli przeciwutleniającą.

Wszyscy, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów lub usprawnieniu procesu metabolizmu, powinni często sięgać po czarną fasolę. Ze względu na wysoką zawartość białka jest ona idealnym produktem, który jedzony nawet w niewielkiej ilości, potrafi szybko i na długo zaspokoić poczucie głodu. Jest także bogata w błonnik, który wspomaga trawienie i oczyszcza jelita, a nawet może przyczynić się do lepszej pracy serca. Dzieje się tak przez właściwości błonnika do obniżania poziomu cholesterolu oraz wartości odżywcze czarnej fasoli, jak kwas foliowy, potas i witaminy B6, które pozytywnie wpływają na cały układ odpornościowy.

Badania dowiodły, że ta z pozoru zwyczajna i powszechna roślina, dzięki swojemu bogatemu składowi, ma właściwości zmniejszające ryzyko występowania nowotworów jelita grubego. Zawiera bowiem skrobię odporną na trawienie i organizm, aby sobie z nią poradzić, zmuszony jest do wyprodukowania związków, pomagających mu w tym procesie, a te przy okazji obniżają prawdopodobieństwa zachorowania na raka.

Okazje się, że nie zawsze konieczne jest wspomaganie organizmu sztucznymi suplementami diety i witaminami w tabletkach. Cenne składniki odżywcze i związki przeciwdziałające wielu groźnym chorobom, można znaleźć na sklepowych półkach w postaci smacznych i niedrogich produktów roślinnych, takich jak czarna fasola.

Opracowała: Natalia Kocoń

Komentarze do: Czarna fasola posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz