Szukaj

Codzienny dietetyczny napój gazowany związany z zawałem serca

Napoje dietetyczne może i są korzystne dla obwodu talii, ale nowe badanie pokazuje, że ludzie, którzy piją je codziennie, zwiększają u siebie ryzyko zwału serca oraz udaru mózgu. Badanie, o którym mowa, obserwowało 2 600 osób dorosłych przez dziesięć lat. Dzięki tym obserwacjom, naukowcy mogli stwierdzić, że te osoby, które każdego dnia piły gazowane napoje dietetyczne, były o 44% bardziej zagrożone zawałem serca albo udarem mózgu, w porównaniu do tych, którzy takich napojów nie pili.Odkrycia te, opublikowane w Journal of General Internal Medicine, nie udwadniają jednak, że to właśnie te bezcukrowe napoje są wszystkiemu winne. Mogą bowiem istnieć inne rzeczy, dotyczące miłośników dietetycznych napojów gazowanych, które wyjaśniają to powiązanie, stwierdzają badacze.

To, co udało nam się zaobserwować, to powiązanie, mówi główna autorka tych prac, pani Hannah Gardener, ze szkoły medycznej University of Miami Miller School of Medicine. Ludzie ci po prostu mogą mieć więcej niezdrowych przyzwyczajeń.

Hannah Gardener ze swoimi kolegami wzięli również i to pod uwagę. Generalnie, ludzie, którzy piją codziennie dietetyczne napoje gazowane, są ciężsi i dotyczy ich więcej czynników ryzyka zawału serca, takie jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca oraz niezdrowy poziom cholesterolu.

To wszystko sugeruje, że ludzie, którzy próbują zrzucić kilka kilogramów albo kontrolować istniejące już problemy zdrowotne, mogą często wybierać dietetyczne napoje gazowane, ze względu na ich niską zawartość cukru. Ale nawet jeśli badacze wzięli pod uwagę i te różnice – jak również ludzi, którzy stosowali dietę oraz mieli zwyczaj ćwiczyć – to i tak odkryli, że codzienny gazowany napój dietetyczny był związany z ponad czterdziestoprocentowym większym ryzkiem zawału serca oraz udaru mózgu.

Aczkolwiek, jak przyznaje sama Hannah Gardener, niemożliwe jest dla badania takiego jak to, aby wychwycić wszystkie zmienne, które mogą tutaj wchodzić w grę. Co nie zmienia faktu, że odkrycia te dołączają do kilku ostatnich badań, które również stwierdziły, że dietetyczne napoje gazowane są związane z niektórymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, takimi jak wysokie ciśnienie krwi albo wysoki poziom cukru we krwi.


Jest to pierwsze badanie, mówi Hannah Gardener, które przyjrzało się właściwym „wydarzeniom naczyniowym”, to znaczy: zawał serca, zgony z powodów sercowo-naczyniowych, udar mózgu.

Odkrycia te zostały oparte na 2 564 dorosłych mieszkańcach Nowego Jorku, który mieli przeciętnie 69 lat na początku badania. Przez następną dekadę, 591 kobiet i mężczyzn miało zawał serca, udar mózgu, albo zmarło z powodów sercowo-naczyniowych. Obejmuje to 31% z 163 osób, które codziennie piły dietetyczne napoje gazowane na początku badania. Natomiast, 22% z tych, którzy rzadko pili, albo w ogóle, tego typu napoje, doświadczyło zawału serca albo udaru mózgu.


Nie było wzrostu ryzyka przy konsumpcji tego typu napojów rzadziej niż raz dziennie. Normalne napoje gazowane nie były związane z ryzkiem zwału serca i udaru mózgu. Jeżeli więc dietetyczne napoje gazowane, same w sobie, w jakiś sposób przyczyniają się do pojawiania się ryzyka dla zdrowia, nie jest to jeszcze jasne jak, mówi Hannah Gardener.

Badania na szczurach sugerują, że sztuczne słodziki mogą w ostatecznym rozrachunku wpływać na ilość zjadanego jedzenia i na wagę. Ale, czy badania na gryzoniach można przełożyć na ludzi – to nie jest jeszcze jasne.

Nie uważam, że ludzie powinni zmieniać swoje zachowania w oparciu o te badania, podkreśla jeszcze badaczka. I na pewno nie będę się wypowiadać na korzyść zwykłych napojów gazowanych. Albowiem, niedietetyczne napoje gazowane mają mnóstwo kalori, a ludziom, którzy muszą stracić na wadze, eksperci często zalecają zamianę tych właśnie napojów na napoje dietetyczne.

Badanie, które ukazało się wcześniej w tym miesiącu pokazuje, że porada ta jest warta rozważenia. Albowiem, otyli ludzie, którzy zostali w sposób przypadkowy przypisani do picia wody albo dietetycznych napojów zamiast napojów słodzonych, stracili około 3 kilogramów w ciągu sześciu miesięcy.

Hannah Gardener mówi, że potrzebne są dodatkowe badania, podobne temu, które jest tutaj omawiane, aby można było stwierdzić, czy faktycznie istnieje powiązanie między napojami dietetycznymi i chorobami serca oraz układu krążenia. A w końcu, kliniczne próby są uważane za złoty standard udowadniania istnienia związków przyczynowo-skutkowych.

Może to oznaczać przypadkowe przypisanie osób do picia dietetycznych napojów gazowanych bądź nie, a następnie obserwowania ich przez jakiś czas, w celu sprawdzenia, czy istnieją jakieś różnice na poziomie problemów kardiologicznych albo udaru mózgu.

Badania takie jak to, jak mówi Hannah Gardener, będą trudne i kosztowne, ponieważ chodzi o obserwację sporej grupy ludzi przez całe lata. Co więcej, trzeba ufać, że ludzie faktycznie będą pić te napoje, do których zostaną przypisani.

Komentarze do: Codzienny dietetyczny napój gazowany związany z zawałem serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz