Szukaj

Co jeść na diecie

Co jeść na diecie, żeby efekty odchudzania były bardziej widoczne i utrzymywały się dłużej? Niezależnie od pory roku każdy chciałby móc pochwalić się idealną figurą. Walka o wymarzoną sylwetkę nie zawsze okazuje się taka prosta. Wystarczy zapamiętać jednak kilka zasad, żeby odchudzanie nie okazała się syzyfową pracą. Co zatem jeść na diecie, aby przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej?

Co jeść na diecie

Dieta niejednokrotnie kojarzyć się może z rygorystycznym przestrzeganiem jadłospisu i odmawianiem sobie słodkich przyjemności. Jednak czy na pewno tak właśnie musi wyglądać dieta odchudzanie? Podpowiadamy co jeść na diecie, aby była ona dla nas nie tylko zdrowa, ale przede wszystkim smaczna?

Co należy jeść na diecie, aby odchudzanie było bezpieczne dla zdrowia?

Warzywa i owoce jako podstawa diety

Powszechnie wiadomo, że dieta musi być bogata w owoce i warzywa, które są źródłem wielu witamin potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Warzywa i owoce z całą pewnością nie są podstawą każdej diety, ale powinny być fundamentem zdrowego odchudzania. Owoce, jako składnik diety mogą budzić kontrowersje, ponieważ zawierają w sobie cukier. Jednak warto wiedzieć, że dostarczają one małą liczbę kalorii i są stosunkowo szybko spalane. Będąc na diecie, warto spożywać takie owoce jak arbuzy, jabłka, morele, śliwki czy ananasy.

Ryby fundamentem zbilansowanej diety

Niezależnie od tego czy jest to dieta odchudzająca, czy też nie, ryby powinny być obecne w naszym jadłospisie, ponieważ zawierają duże ilości witamin i makroelementów. Chcąc zgubić jednak zbędne kilogramy, warto zrezygnować z tłustych ryb, takich jak śledź, łosoś, makrela, tuńczyk, a starać się spożywać więcej ryb o niskiej zawartości tłuszczu, czyli dorsza, pstrąga, mintaja, sandacza i częściej sięgać po owoce morza, które dostarczają organizmowi mnóstwo witamin takich jak B1, B2, B6, B12 oraz PP.

Na diecie pij dużo wody

Każdy organizm potrzebuje minimum 1,5-2 litrów wody dziennie. Jednak kiedy aktywność fizyczna jest wzmożona i poprzez pocenie się pozbywamy się większej ilości płynów z organizmu, to zapotrzebowanie na wodę znacznie wzrasta. Pomimo łatwego dostępu do różnych wód mineralnych, coraz więcej osób ma odwodniony organizm, niejednokrotnie nie zdając sobie z tego sprawy. Woda wpływa korzystnie na trawienie, a także reguluje łaknienie, dzięki czemu łatwiej jest przestrzegać zasad zdrowej diety.

Na diecie lepiej jeść często i mało

Żyjąc w ciągłym biegu, niejednokrotnie nie mając czasu zadbać o zdrowie, zjadamy posiłki w biegu i w nieregularnych odstępach czasu, co niekorzystnie odbija się na figurze. Jednak czasami warto zwolnić tempo i zobaczyć efekty z tego płynące. Najlepiej jest spożywać 4 - 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Warto również zaopatrzyć się w lunch boxy, czyli posiłki, które należy przygotować wieczorem i spakować do specjalnych pojemników. Można je później zabrać ze sobą do pracy, na uczelnie, czy nawet do parku i nie tracić w ciągu dnia czasu na gotowanie. Jedzenie regularnych posiłków jest drogą do sukcesu w walce o zgrabną figurę.

Ogranicz słodkości na diecie

Nie ma mowy tutaj o całkowitej rezygnacji ze słodyczy, w końcu w tym zabieganym świecie jest to jeden z momentów, gdy możemy zwolnić i delektować się pysznym smakiem ulubionego ciasta. Jednak warto te przyjemności starać się ograniczyć, bo jak wiadomo, co za dużo to nie zdrowo i tutaj to powiedzenie się doskonale sprawdza. Słodycze dostarczają nam pustych kalorii, a nie pełnowartościowych składników odżywczych, dlatego warto starać się je zastąpić owocami.

Popularne i (nie)bezpieczne rodzaje diet

Dieta Dukana

Jest to jedna z bardziej popularnych diet, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Polega ona na tym, że zwiększamy spożycie białka, a ograniczamy węglowodany i tłuszcze. Trawiąc białko, organizm wykorzystuje większe ilości energii. W czasie diety Dukana nie ma konieczności przestrzegania konkretnych godzin spożywania posiłków, więc chudniemy, nie odczuwając głodu. Jednak czy taka dieta jest zdrowa dla organizmu? Nadmierna ilość białka nie jest wskazana, ponieważ może doprowadzić nawet do zakwaszenia organizmu, a węglowodany i tłuszcze są potrzebne przy zdrowym odchudzaniu.

Dieta Cambridge

Dieta ta polega na przejściu sześciu stopni energetycznych, które pozwalają zmniejszyć naszą masę ciała. Bazuje ona na dostarczaniu organizmowi niskokalorycznych, gotowych produktów ze specjalnej linii Cambridge. Pierwsza faza jest najbardziej rygorystyczna, ponieważ spożywamy w niej mniej niż 800 kcal. Może okazać się niebezpieczna, dlatego najpierw należy skonsultować się z dietetykiem, zanim wprowadzimy ją w życie. Kolejne stopnie polegają na zwiększaniu kaloryczności posiłków, nadal opierając się na gotowych produktach Cambridge. W ostatniej fazie spożywamy już ponad 1500 kcal. Przejście przez wszystkie etapy diety ma zapobiec pojawieniu się niepożądanego efektu jojo.

Dieta Kopenhaska

Dieta ta jest dosyć rygorystyczna i polega na dokładnym przestrzeganiu jadłospisu przez okres 13 dni, w ciągu których mamy zgubić 7 - 20 kilogramów. Bardzo ważne jest tutaj przestrzeganie pór spożywanych posiłków, których mamy zaledwie trzy. Z całą pewnością zaletą jest bardzo szybka utrata wagi, jednak wiąże się to z dużym osłabieniem organizmu i ryzykiem wystąpienia efektu jojo. Podstawą każdej diety powinno być wprowadzenie w życie odpowiednich zasad zdrowego odżywiania, które nie będą obecne jedynie w fazie odchudzającej, ale również później. Dlatego najlepiej udać się do dietetyka, który przypisze odpowiednią dietę dla każdej osoby, niezależnie od tego czy to ma być dieta odchudzająca, utrzymująca, czy po prostu mająca na celu nauczenie się zasad zdrowego odżywiania.

Autor: Justyna Lipka

Komentarze do: Co jeść na diecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz