Szukaj

Zapowiedź męskiej pigułki antykoncepcyjnej

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy znaleźli związek mogący przyczynić się do powstania pierwszej skutecznej, niehormonalnej pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Badania opublikowane w magazynie Cell pokazują, że małe cząsteczki uczyniły samców myszy odwracalnie niepłodnymi, jednocześnie nie wpływając na obniżenie ich popędu seksualnego.Gdy zwierzęta przerwały przyjmowanie nowej formy antykoncepcji, ich plemniki odbudowały się i ponownie były w stanie spłodzić idealnie zdrowe potomstwo.

"Ta substancja powoduje szybkie i odwracalne zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników, co ma znaczny wpływ na płodność", powiedział James Bradner z Instytutu Raka Dana-Farber, główny autor badań.

Stworzenie męskiej pigułki antykoncepcyjnej nie było łatwe, przede wszystkim ze względu na konieczność opracowania leku będącego w stanie pokonać barierę krew-jądra, w których dopiero wpływałby na komórki generujące nasienie.

Brak alternatywy w postaci antykoncepcji dla mężczyzn jest częściowo odpowiedzialny za wysoki wskaźnik nieplanowanych ciąż. Mimo niezadowalających możliwości męskiej antykoncepcji, prawie jedna trzecia par stosuje metody kontroli urodzeń przeznaczone dla mężczyzn.

Zobacz również:Związek określany jako JQ1, opracowany w laboratorium Bradnera, działa poprzez skierowanie na funkcjonujące w jądrach, niezbędne do płodności, białko zwane BRDT. Gdy myszy otrzymują molekuły hamujące BRDT, zaczynają wytwarzać mniej plemników o mniejszej aktywności.

"To jest dobry powód, żeby ekscytować się niską ilością plemników", stwierdził Martin Matzuk z Wyższej Szkoły Medycznej Baylor, kolejny z autorów raportu.

Badania prokreacji potwierdzają, że JQ1 faktycznie ma skuteczne działanie antykoncepcyjne. Co więcej, skutki te są całkowicie odwracalne i nie mają negatywnego wpływu na poziom wytwarzanego testosteronu lub zachowania zwierząt.

Cząsteczka nie wywołuje również żadnych widocznych skutków ubocznych u przyszłego potomstwa samca.

"Od momentu wynalezienia prezerwatywy, co miało miejsce wieki temu, nie powstały żadne nowe, odwracalne metody antykoncepcji dla mężczyzn", mówi William Bremner z Uniwersytetu w Waszyngtonie w komentarzu do „przełomowej” metody Matzuka i Bradnera.

"Przewidujemy, że nasze odkrycia mogą być całkowicie przekładalne na ludzi, zapewniając nową i skuteczną drogę męskiej antykoncepcji", napisali naukowcy, podkreślając wysoki stopień podobieństwa między ludzkim i mysim białkiem BRDT.

Komentarze do: Zapowiedź męskiej pigułki antykoncepcyjnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz