Szukaj

Zapowiedź męskiej pigułki antykoncepcyjnej

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy znaleźli związek mogący przyczynić się do powstania pierwszej skutecznej, niehormonalnej pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Badania opublikowane w magazynie Cell pokazują, że małe cząsteczki uczyniły samców myszy odwracalnie niepłodnymi, jednocześnie nie wpływając na obniżenie ich popędu seksualnego.Gdy zwierzęta przerwały przyjmowanie nowej formy antykoncepcji, ich plemniki odbudowały się i ponownie były w stanie spłodzić idealnie zdrowe potomstwo.

"Ta substancja powoduje szybkie i odwracalne zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników, co ma znaczny wpływ na płodność", powiedział James Bradner z Instytutu Raka Dana-Farber, główny autor badań.

Stworzenie męskiej pigułki antykoncepcyjnej nie było łatwe, przede wszystkim ze względu na konieczność opracowania leku będącego w stanie pokonać barierę krew-jądra, w których dopiero wpływałby na komórki generujące nasienie.

Brak alternatywy w postaci antykoncepcji dla mężczyzn jest częściowo odpowiedzialny za wysoki wskaźnik nieplanowanych ciąż. Mimo niezadowalających możliwości męskiej antykoncepcji, prawie jedna trzecia par stosuje metody kontroli urodzeń przeznaczone dla mężczyzn.


Związek określany jako JQ1, opracowany w laboratorium Bradnera, działa poprzez skierowanie na funkcjonujące w jądrach, niezbędne do płodności, białko zwane BRDT. Gdy myszy otrzymują molekuły hamujące BRDT, zaczynają wytwarzać mniej plemników o mniejszej aktywności.

"To jest dobry powód, żeby ekscytować się niską ilością plemników", stwierdził Martin Matzuk z Wyższej Szkoły Medycznej Baylor, kolejny z autorów raportu.

Badania prokreacji potwierdzają, że JQ1 faktycznie ma skuteczne działanie antykoncepcyjne. Co więcej, skutki te są całkowicie odwracalne i nie mają negatywnego wpływu na poziom wytwarzanego testosteronu lub zachowania zwierząt.

Cząsteczka nie wywołuje również żadnych widocznych skutków ubocznych u przyszłego potomstwa samca.

"Od momentu wynalezienia prezerwatywy, co miało miejsce wieki temu, nie powstały żadne nowe, odwracalne metody antykoncepcji dla mężczyzn", mówi William Bremner z Uniwersytetu w Waszyngtonie w komentarzu do „przełomowej” metody Matzuka i Bradnera.

"Przewidujemy, że nasze odkrycia mogą być całkowicie przekładalne na ludzi, zapewniając nową i skuteczną drogę męskiej antykoncepcji", napisali naukowcy, podkreślając wysoki stopień podobieństwa między ludzkim i mysim białkiem BRDT.

Komentarze do: Zapowiedź męskiej pigułki antykoncepcyjnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz