Szukaj

Skolioza a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Skolioza potocznie nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa zaczyna się już w wieku dziecięcym i następnie rozwija. Wbrew powszechnej nazwie skolioza nie jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa, a trójpłaszczyznowym. Nie leczona skolioza postępuje nawet po zakończeniu wzrostu pacjenta doprowadzając do ucisku na korzenie pacjenta.Jeżeli stwierdzono u Ciebie skoliozę na pewno martwisz się, jaki będzie miała ona wpływ na przebieg Twojej ciąży.
Nie musisz się tym zamartwiać, gdyż z przeprowadzonych badań wynika, iż skolioza nie powoduje żadnych istotnych powikłań ciążowych.

Inaczej jest w przypadku kiedy masz duże skrzywienie kręgosłupa, jakie obejmuje biodra, miednicę czy ramiona. Takie dysfunkcje układu kostnego mogą wywoływać dyskomfort, trudności z oddychaniem czy z dźwiganiem rosnącego brzuszka.


Kiedy poczujesz, że bóle związane z kręgosłupem się nasilają poproś męża o wykonanie masażu, zażyj ciepłych kąpieli - pamiętaj, aby nie były one zbyt długie. Unikaj długiego stania, staraj się nie podnosić ciężkich przedmiotów, wybierz odpowiednie obuwie – zrezygnuj z butów na wysokim obcasie. Zwróć uwagę na to jak siedzisz, dobrze aby krzesło na którym siedzisz miało proste oparcie. Poza tym możesz znaleźć dobrego fizjoterapeutę, który poleciłby Ci ćwiczenia uśmierzające ból.

Kiedy dojdzie już do czasu rozwiązania, a Ty dojdziesz do wniosku że chciałabyś rodzić w znieczuleniu zewnątrzoponowym, skonsultuj się ze swoim lekarzem aby znalazł anestezjologa doświadczonego w znieczuleniu rodzących ze skoliozą. Skrzywienie kręgosłupa zazwyczaj nie utrudnia specjaliście zadania, ale wymaga większej uwagi i precyzji przy iniekcji. Nie zamartwiaj się tym bardzo, doświadczony lekarz anestozjolog na pewno bez problemu umieści igłę tam, gdzie powinna się znaleźć.

Komentarze do: Skolioza a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz