Szukaj

Jedna z metod zapłodnienia in vitro zwiększa ryzyko upośledzenia umysłowego

Podziel się
Komentarze0

Technika ta jest stosowana w przypadku połowy zapłodnień in vitro (IVF), alarmuje najnowszy raport. Metoda nazywana ICSI (ang. Intracytoplasmic sperm injection) polega na mikroiniekcji plemnika bezpośrednio do komórki jajowej.Według międzynarodowych badań, opublikowanych we wtorek 2 lipca w Journal of the American Medical Association, przy zastosowaniu tej technologii zwiększa się - w porównaniu z poczęciem naturalnym - ryzyko wystąpienia u potomstwa upośledzenia umysłowego.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych przebadali 2,5 miliona dzieci urodzonych w Szwecji w latach 1982 - 2007, ale szczególnie skupili się na 30 959 badanych, urodzonych w wyniku zapłodnienia in vitro.


W porównaniu do innych dzieci, ryzyko wystąpienia upośledzenia umysłowego u tych "dzieci z próbówki" było wyższe o 18%.

Dodatkowe ryzyko wystąpienia upośledzenia umysłowego wyższe o 51%

Następnie naukowcy porównali sześć różnych metod in vitro stosowanych w Szwecji, jak również to, czy przy zapłodnieniu używano zamrożonych embrionów czy też nie.

Okazało się, że metoda zwana ICSI, szczególnie zalecana w przypadkach niepłodności męskiej, może powodować najwięcej problemów.
   
Dzieci urodzone dzięki tej technice były rzeczywiście o 51% bardziej narażone na wystąpienie upośledzenia umysłowego niż dzieci urodzone dzięki innym technikom IVF.

Jednak ryzyko wciąż pozostaje niezbyt wysokie, gdyż wzrasta z 62 do 93 przypadków na 100 000 dzieci.

Komentarze do: Jedna z metod zapłodnienia in vitro zwiększa ryzyko upośledzenia umysłowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz