Szukaj

In vitro: pierwszy noworodek z „idealnymi genami”

Podziel się
Komentarze0

Marybeth Scheids (36 lat) i jej mąż David Levy (41 lat) to amerykańska para z Filadelfii, która desperacko pragnęła potomka. Zwrócili się więc w kierunku technik in vitro, ale kolejne próby kończyły się niepowodzeniem. Specjaliści z kliniki Main Line Fertility w Pensylwanii utrzymywali, iż przyczyną takiego stanu rzeczy zdają się być problemy z embrionami.Aby mieć pewność, postanowiono wybrać 13 embrionów i wysłać je do analizy do naukowców z Oxford University, którzy mieli zidentyfikować wadliwe geny.

Przeprowadzono więc kompletne sekwencjonowanie genetyczne wszystkich embrionów. Testy wykazały, że zaledwie trzy z nich miały prawidłową liczbę chromosomów.

Lekarze więc wszczepili jeden „zdrowy” embrion do macicy Marybeth. Dwa pozostałe zamrożono.

W ten sposób 18 maja 2013 przyszedł na świat pierwszy genetycznie idealny noworodek. Narodziny te pokazują, w jaki sposób sekwencjonowanie genetyczne nowej generacji (NGS) – bo taka jest nazwa tej techniki – pozwala na szybkie odczytywanie całych genomów, w celu selekcji zdrowych embrionów, a odrzucenia wadliwych.


Naukowcy już teraz wyobrażają sobie liczne zastosowania dla tej nowej metody: uniknięcie chorób dziedzicznych, raka, problemów kardiologicznych, a nawet choroby Alzheimera.

Dr Michael Glassner, założyciel kliniki Main Line Fertility, mówi: - To rewolucyjna metoda. Wiemy, że zwiększa szanse na ciążę o 50% i redukuje ryzyko aborcji o 50%. Poza tym, zapewnia możliwość łatwej weryfikacji embrionów.

Oxford University, gdzie przeprowadzono analizę wspomnianych embrionów, także wychwala technikę jako mniej kosztowną.

Dr Dagan Wells, autor badania, mówi: - Jest to bardzo wydajna metoda. Możemy sprawdzić wszystkie chromosomy i uzyskać wynik w ciągu 24 godzin, a koszty są o połowę mniejsze niż koszty aktualnych metod selekcji.

Co nie zmienia faktu, że już teraz podnoszą się głosy przeciwników in vitro i selekcji embrionów, odnośnie kwestii etycznych związanych z eugeniką.

Komentarze do: In vitro: pierwszy noworodek z „idealnymi genami”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz