Szukaj

Pirolazmoza

Podziel się
Komentarze2

Babezjoza, piroplazmoza, babeszioza, babeszjoza jest rzadką chorobą odkleszczową ludzi, ale dotyczącą głównie psów. Może występować równocześnie z chorobą z Lyme, czyli boreliozą. Chorobę wywołuje pierwotniak z grupy Piroplasmoidea, Babesia microti i Babesia vergens. Pierwotniak ten jest przenoszony przez ten sam gatunek kleszcza, który przenosi wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i krętki boreliozy.

Inne nazwy choroby: Babezjoza;
Choroba często charakteryzuje się ciężkim przebiegiem. W przypadku niewydolności układu immunologicznego babezjoza może prowadzić nawet do zgonu. Objawiami przypomina malarię. W przebiegu choroby pojawia się też anemia oraz niedobór krwinek białych i płytkowych, a także skaza krwotoczna. Jeżeli układ immunologiczny działa normalnie, choroba trwa długo - do 8 tygodni - i ma przebieg podobny do grypy, ale ustępuje samoistnie. Babezjoza występuje głównie w Afryce, południowej Europie i w niektórych częściach Nowej Anglii. Przewlekłe przypadki babezjozy mogą dawać niewielkie objawy, takie jak np. zespół przewlekłego zmęczenia, okresowo pojawiające się gorączki, poty, dreszcze i bóle mięśni i bóle stawów.Człowiek może zarazić się w czasie pobierania krwi przez niektóre gatunki kleszczy (Ixodes ricinus, Ixodes scapularis, Rhipicephalus, Boophilus). Chorobę roznoszą larwy kleszczy tzw.nimfy oraz osobniki dorosłe. Można też się zarazić przez przetoczenie zakażonej krwi, dlatego przejście tej choroby trwale dyskwalifikuje z krwiodawstwa. Leczenie tej choroby polega na podaniu leku przeciwpasożytniczego np. imidokarbu. Podaje się też kokarboksylazę, klindamycynę i chininę oraz profilaktycznie antybiotyk. Chory powinien pić duże ilości wody.


Komentarze do: Babezjoza (2)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 18-06-2018 00:27

Doksycyklina Doxycyclinum antybiotyk skóra trądzik borelioza rumień Lek sprzedam

2

Doksycyklina Doxycyclinum antybiotyk skóra trądzik borelioza rumień Lek pod nazwą NL Doxy 100mg w listkach po 10 kapsułek. Ważny 08.2020. Wysyłka pobraniowa 3zł/kapsułka, od 50 kapsułek po 2.5zł. Wysyłka z Tajlandii ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze