Szukaj

Zakażenie rzęsistkiem pochwowym

Podziel się
Komentarze0

Rzęsistkowica – zakażenie rzęsistkiem pochwowym - należy do najczęściej występujących chorób pasożytniczych w Europie. Przenoszona jest prawie wyłącznie w czasie stosunku płciowego, rzadko poprzez używanie łaźni publicznych, sauny, toalety czy wspólnego ręcznika. Zakażenie rzęsistkiem pochwowym zdarza się także u małych dzieci - najprawdopodobniej z powodu nieprzestrzegania zasad higieny przez dorosłych.

Inne nazwy choroby: Rzęsistkowica;
Choroba ta jest rozpoznawana znacznie rzadziej u mężczyzn niż u kobiet, dla których częstość jej występowania w okresie aktywności seksualnej wynosi ponad 20%.

Rzęsistkowica u kobiet przejawia się poprzez zapalenie pochwy, żółtozieloną wydzieliną oraz odczuwalne jest pieczenie sromu. W przypadku mężczyzn pojawia się mleczny wyciek z cewki moczowej (przed porannym oddaniem moczu), uczucie pieczenia zwłaszcza w miejscu ujścia cewki moczowej i częste parcie na mocz.


Główną przyczyną pojawiania się choroby jest zakażenie pasożytami.

Nie leczona choroba może doprowadzić w przypadku kobiet do przewlekłego zakażenia pochwy, zapalenia gruczołów Bartholina oraz zapalenia pęcherza, zaś u mężczyzn zapalenie żołędzi i gruczołu krokowego.

Podstawowymi zasadami aby ustrzec się przed rzęsistkowicą jest:
  • higiena narządów płciowych,
  • używanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych

Komentarze do: Rzęsistkowica

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz