Szukaj

Owsiki

Podziel się
Komentarze0

Owsik to bardzo powszechny pasożyt, zwłaszcza wśród dzieci (żłobki, przedszkola, domy dziecka). Wywołują chorobę nazywaną owsicą. Choroba może przebiegać bez objawów. Owsiki pasożytują w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym oraz końcowym odcinku jelita cienkiego (bezpośrednio przed przejściem jelita cienkiego w jelito grube). Często się zdarza, że dorosłe owsiki wydostają się na zewnątrz wraz z kałem. Można je wtedy zaobserwować: są to małe, poruszające się, obłe biało-szare robaki.

Samce są mniejsze od samic - mają od 3-5 mm długości i 0,1-0,2 mm grubości, a samice od 9-12 mm długości i 0,3-0,5 mm grubości. Owsiki mają otwór gębowy w przedniej części ciała, zakończony trzema kurczliwymi wargami, za pomocą których przyczepiają się do błony śluzowej jelit i wyssają z nich treść pokarmową, którą się żywią. Samce giną zaraz po zapłodnieniu samic. Samice owsika, które przechowują w narządzie rodnym nawet dziesięć tysięcy jajeczek, wędrują jelitem grubym do odbytu, gdzie giną, złożywszy wcześniej jaja na skórze wokół odbytu i krocza (u dziewczynek i dorosłych kobiet składają jaja także w przedniej części pochwy). Jaja składane są na zewnątrz, gdyż zawierają one już rozwinięty zarodek, który do dalszego rozwoju potrzebuje tlenu, wilgotności i temperatury 30-36°C. W ciągu 6-8 godzin po przeniesieniu na zewnątrz przewodu pokarmowego zarodek rozwija się tak szybko, że powstała w ten sposób larwa może dać początek rozwojowi nowego osobnika. Pełny rozwój owsika, od połknięcia jajeczka do złożenia nowych jaj, trwa do 4 tygodni.

Zobacz również:Objawy owsicy: świąd spowodowany przez pełzające w okolicach odbytu samice, drapanie i drażnienie tej okolicy, stany zapalne skóry okolic odbytu, u kobiet i dziewczynek zapalenie pochwy i sromu. Samice pełzają po skórze zwykle nocą, wyołując w ten sposób bezsenność i skłonność do płaczu, rozdrażnienie, apatię, przygnębienie, w przypadku dzieci zahamowanie rozwoju umysłowego. Wszystkie objawy zależą od stopnia inwazji i wrażliwości zarażonej osoby.

Zarażenie. Człowiek się zaraża drogą doustną, dotykając rękami okolicy odbytu, sromu lub bielizny osobistej. W ten sposób zbiera na dłonie jajeczka. Jajeczka owsików mogą zakażać nawet przez miesiąc w temperaturze pokojowej. Z powodu zaniedbania higieny (szczególnie higieny osobistej), niedokładnego mycia rąk przed jedzeniem, zaniedbania mycia rannego po przebudzeniu, nie mycia rąk po skorzystaniu z ubikacji, nie mycia warzyw i owoców, jajeczka, które są już na rękach są przenoszone do ust i połknięte. W ten sposób powstają nowe osobniki.

Rozpoznanie. Opiera się na stwierdzeniu ruchliwych zazwyczaj osobników dojrzałych na skórze w okolicy odbytu, na świeżym kale albo na mikroskopowym wykryciu jaj owsików w wymazie z odbytu, przedniej części pochwy lub skóry tej okolicy itp.

Komentarze do: Owsiki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz