Szukaj

Owsiki

Podziel się
Komentarze2

Owsik to bardzo powszechny pasożyt, zwłaszcza wśród dzieci (żłobki, przedszkola, domy dziecka). Wywołują chorobę nazywaną owsicą. Choroba może przebiegać bez objawów. Owsiki pasożytują w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym oraz końcowym odcinku jelita cienkiego (bezpośrednio przed przejściem jelita cienkiego w jelito grube). Często się zdarza, że dorosłe owsiki wydostają się na zewnątrz wraz z kałem. Można je wtedy zaobserwować: są to małe, poruszające się, obłe biało-szare robaki.

Samce są mniejsze od samic - mają od 3-5 mm długości i 0,1-0,2 mm grubości, a samice od 9-12 mm długości i 0,3-0,5 mm grubości. Owsiki mają otwór gębowy w przedniej części ciała, zakończony trzema kurczliwymi wargami, za pomocą których przyczepiają się do błony śluzowej jelit i wyssają z nich treść pokarmową, którą się żywią. Samce giną zaraz po zapłodnieniu samic. Samice owsika, które przechowują w narządzie rodnym nawet dziesięć tysięcy jajeczek, wędrują jelitem grubym do odbytu, gdzie giną, złożywszy wcześniej jaja na skórze wokół odbytu i krocza (u dziewczynek i dorosłych kobiet składają jaja także w przedniej części pochwy). Jaja składane są na zewnątrz, gdyż zawierają one już rozwinięty zarodek, który do dalszego rozwoju potrzebuje tlenu, wilgotności i temperatury 30-36°C. W ciągu 6-8 godzin po przeniesieniu na zewnątrz przewodu pokarmowego zarodek rozwija się tak szybko, że powstała w ten sposób larwa może dać początek rozwojowi nowego osobnika. Pełny rozwój owsika, od połknięcia jajeczka do złożenia nowych jaj, trwa do 4 tygodni.

Zobacz również:Objawy owsicy: świąd spowodowany przez pełzające w okolicach odbytu samice, drapanie i drażnienie tej okolicy, stany zapalne skóry okolic odbytu, u kobiet i dziewczynek zapalenie pochwy i sromu. Samice pełzają po skórze zwykle nocą, wyołując w ten sposób bezsenność i skłonność do płaczu, rozdrażnienie, apatię, przygnębienie, w przypadku dzieci zahamowanie rozwoju umysłowego. Wszystkie objawy zależą od stopnia inwazji i wrażliwości zarażonej osoby.

Zarażenie. Człowiek się zaraża drogą doustną, dotykając rękami okolicy odbytu, sromu lub bielizny osobistej. W ten sposób zbiera na dłonie jajeczka. Jajeczka owsików mogą zakażać nawet przez miesiąc w temperaturze pokojowej. Z powodu zaniedbania higieny (szczególnie higieny osobistej), niedokładnego mycia rąk przed jedzeniem, zaniedbania mycia rannego po przebudzeniu, nie mycia rąk po skorzystaniu z ubikacji, nie mycia warzyw i owoców, jajeczka, które są już na rękach są przenoszone do ust i połknięte. W ten sposób powstają nowe osobniki.

Rozpoznanie. Opiera się na stwierdzeniu ruchliwych zazwyczaj osobników dojrzałych na skórze w okolicy odbytu, na świeżym kale albo na mikroskopowym wykryciu jaj owsików w wymazie z odbytu, przedniej części pochwy lub skóry tej okolicy itp.

Komentarze do: Owsiki (2)

Lilkaa
Lilkaa 18-04-2017 14:42

Prosto do apteki

1

Okropność, u nas dziecko przyniosło owsiki z przedszkola. Niestety w tym wieku ciężko im zachować wszelkie zasady higieny, więc jaja roznoszą się błyskawicznie. Ratowaliśmy się Pyrantelum Medana, na badania kału nawet ni... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze